Nanobiyokatalizörlerde demir mineralizasyon tekniğinin kullanılması
Using iron mineralization technique in nanobio catalysts
- Tez No: 724791
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Metal-organik çerçeveler (MOF'ler) ile doğal enzimleri barındırmak ve korumak için biyomimetik bir mineralizasyon yaklaşımı geliştirilmiştir. Bu çalışmada, kolay bir demir mineralizasyonu yaklaşımı ile mezogözenekli MOF tabanlı bir nanobiyokatalizör tasarlanmıştır. Model enzim olarak Candida rugosa lipaz (CRL) seçilmiştir. Nanobiyokatalizör (Fe@CRL@ZIF-8), Fourier-dönüşümlü kızılötesi, taramalı elektron mikroskobu ve transmisyon elektron mikroskobu (FTIR, SEM ve TEM) ile karakterize edildi. Hazırlanan nanobiyokatalizörün aktivitesi, p-nitrofenil palmitat hidrolizi ile test edildi. Fe@CRL@ZIF-8 ve CRL@ZIF-8'in enzim yükleme değerlerinin 7.2 mg/g ve 1.55 mg/g olduğu ve aktivitelerinin 113.1 U/g ve 30.36 U/g olduğu, sırasıyla. Fe@CRL@ZIF-8, CRL@ZIF-8'den 3.72 kat daha yüksek lipaz aktivitesi gösterdi. Hazırlanan nanobiyokatalizör (Fe@CRL@ZIF-8) gelişmiş stabilite sergiledi ve 5. yeniden kullanımdan sonra ilk aktivitesinin %80'ini koruduğu gözlendi. Demir mineralizasyon tekniğinin kolay, hızlı ve uygun maliyetli süreci, biyomakromoleküllerin kullanımı için yeni olanaklar açabileceğini göstermiş oldu.
Özet (Çeviri)
A biomimetic mineralization approach has been developed to host and protect natural enzymes with metal-organic frameworks (MOFs). In this study, a mesoporous MOF-based nanobiocatalyst was designed with an easy iron mineralization approach. Candida rugosa lipase (CRL) was chosen as the model enzyme. The nanobiocatalyst (Fe@CRL@ZIF-8) was characterized by Fourier-transform infrared, scanning electron microscopy and transmission electron microscopy (FTIR, SEM and TEM). The activity of the prepared nanobiocatalyst was tested by hydrolysis of p-nitrophenyl palmitate. The enzyme loading values of Fe@CRL@ZIF-8 and CRL@ZIF-8 were 7.2 mg/g and 1.55 mg/g and their activities were 113.1 U/g and 30.36 U/g, respectively. Fe@CRL@ZIF-8 showed lipase activity 3.72 times higher than CRL@ZIF-8. The prepared nanobiocatalyst (Fe@CRL@ZIF-8) exhibited improved stability and retained 80% of its initial activity after the 5th reuse. The easy, fast and cost-effective process of the iron mineralization technique has shown that it can open new possibilities for the use of biomacromolecules.