İznik Sualtı Bazilika kazısı 2019/2020/2021 yılları çukur sikke (Scyphate) buluntuları
Iznik Underwater Basilica excavation of 2019/2020/2021 years scyphate findings
- Tez No: 725172
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Nikaia tarih öncesi dönemlerden başlayarak insanlığın kurduğu önemli kentler arsında yer almıştır. Roma İmparatorluğu Döneminden itibaren artan öneminin Bizans İmparatorluğu'nda zirveye ulaştığını söyleyebiliriz. Antik dönemde ticari, politik ve dini öneminden dolayı sürekli bir etkileşim noktası olmuştur. Bu nedenle Nikaia kenti nümismatik bilimi için de önemli bir merkezdir. Zaman içerisinde sikkelerde betim yönünden değişimler olduğu bilinmektedir. Bu değişimlerden bağımsız olarak ekonomik durum ve politik nedenlerin ön planda olduğu değer, basım tekniği gibi farklılıklarda oluşmuştur. Bizans imparatoru I. Aleksios tarafından 1092 yılında yapılan“Para Reformu”ndan sonra Çukur Sikkeler'in/Scyphate kullanımına başlanmıştır. Bu tezin amacı“İznik Gölü Sualtı Bazilikası”2019/2020/2021 kazı sezonlarında bulunan çukur sikkelerin kataloğunun oluşturmaktır. Buna bağlı olarak çalışmamız kazısı yapılan bazilikal planın geçmişini aydınlatmakta yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Nikaia is placing between one of the most important cities which founded by humanity from the beginning prehistoric periods. We can say that its increasing importance since the Roman Empire Period reached its peak in the Byzantine Empire. It has been a constant point of interaction due to its commercial, political and religious importance in the sudden period. For this reason, the city of Nikaia is also an important center for numismatic science. It is known that there have been changes in the depiction of the coins over time. Regardless of these changes, the economic situation and the value, which is the forefront of political reasons, have also occurred in differences such as printing technique. After the“Money Reform”carried out by the Byzantine Emperor Alexios I in 1092, the use of Çukur Coins/Scyphate began. The aim of this thesis is to create the collector of the scyphate found in the“Iznik Underwater Basilica”2019/2020/2021 excavation seasons. Accordingly, our study will help to illuminate the history of the excavated basilica plan.