Cam ve karbon elyaf kumaşla takviye edilmiş çimento esaslı kompozitlerin eğilme davranışının incelenmesi
The effect of glass and carbon fiber reinforcement on the flexural behavior of cementitious composites
- Tez No: 725322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM MERMERDAŞ, DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada karbon ve cam elyaf kumaşın çimentolu kompozitlerin eğilme davranışı üzerindeki etkisinin araştırılması ve bu değişimlerin sargılanmamış olan çimentolu kompozitlerin eğilme davranışı ile karşılaştırılması hedeflenmektedir. Çalışmada örgü (waven) çok eksenli tipinden cam ve karbon elyafları kullanılmıştır. Eğilme dayanımı deneyinde yüksek, orta ve düşük dayanımlı 40*40*160 mm boyutlarındaki prizma numuneler kullanılmıştır. 0.3 S/Ç oranına sahip 634.26 kg/m³ çimento dozajına, 0.4 S/Ç oranına sahip 535.26 kg/m³ çimento dozajına ve 0.65 S/Ç oranına sahip 432.65 kg/m³ çimento dozajına sahip yüksek, orta ve düşük dayanımlı olan karışımların harçları üretilerek prizmatik numuneler elde edilmiştir. 3 dayanım sınıfına ait olan prizma numunelerin alt yüzlerindeki açıklığın 1/7 ve 4/7 oranlarındaki orta bölümlerine karbon ve cam elyaf kumaşı epoksi vasıtasıyla yapıştırılarak güçlendirme sağlanmıştır. Karışımların her birinden 3'er adet numune alınarak toplam 45 örnek hazırlanmıştır. 3 farklı dayanımlı numunelerden 50*50*50 mm boyutunda 6'şer numune üretilerek toplam olarak 18 numunenin basınç dayanımlarını test edilmiştir. Bütün numuneler 28 günlük ıslak kürlemeye tabi tutulduktan sonra test edilmiştir. Çalışma sonucunda özellikle Düşük ve orta dayanımlı numunelerde Karbon elyaf takviyeli kumaş ile güçlendirilen prizmatik numunelerin güçlendirmeye karşı olumlu etkiler yaptığı tespit edilmiştir. Karbon elyaf takviyeli kumaş numuneleri Cam elyaf takviyeli kumaş numunelerinden güçlendirmede daha etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of carbon and glass fiber fabric on the flexural behavior of cementitious composites and to compare these changes with the flexural behavior of unwraped cementitious composites. Glass and carbon fibers of the waven multiaxial type were used İn this study. In the flexural strength test, high, medium and low strength prism specimens of 40*40*160 mm were used. Prismatic samples were obtained by producing mortars of high, medium and low strength mixtures with a cement dosage of 634.26 kg/m³ with 0.3 W/C ratio, 535.26 kg/m³ cement dosage with 0.4 S/C ratio and 432.65 kg/m³ cement dosage with 0.65 W/C ratio. 1\7 and 4\7 of the mid-span length of the prisms carbon and glass fiber fabrics of the prism samples belonging to 3 strength classes were laminated to the underside of the prismatic samples by means of epoxy. A total of 45 samples were prepared by taking 3 samples from each of the mixtures. 6 samples of 50*50*50 mm size were produced from 3 different strength samples and the compressive strengths of 18 samples were tested in total. All samples were tested after 28 days of wet curing. As a result of the study, it was determined that the prismatic samples reinforced with carbon fiber reinforced fabric had positive effects against reinforcement, especially in low and medium strength samples. Carbon fiber reinforced fabric samples were more effective in strengthening than Glass fiber reinforced fabric samples.