Bilimsel araştırmalar için blokzincir tabanlı anket sistemi
Survey system using blockchain for scientific research
- Tez No: 725929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ÖZKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Anket belli kişilerin ya da grupların bir konu üzerindeki duygu, düşünce ve deneyimlerini anlamak için bir evren ya da örneklemi oluşturan kaynak kişilere belli bir plana göre hazırlanmış olan soru listesidir. Mevcut anket sistemlerinin merkezi yapıda olmasından kaynaklanan şeffaflığın olmaması, katılımcı mahremiyetinin sağlanamaması ve güvenliğin düşük seviyede olması gibi birçok dezavantaj ortaya çıkmaktadır. Blokzincir, kullanıcı mahremiyetini kripto şifrelemeyle koruyan aracısız, şeffaf, güvenli bilgi transferi sağlayan dijital güven protokolüdür. Bu çalışma, mevcut anket sistemlerinde karşılaşılan sorunlara çözüm olarak bilimsel araştırmalarda kullanılabilen blokzincir tabanlı yüksek öğretim kurumlarının aktif rol oynadığı bir anket sistemi önermektedir. Önerilen anket sisteminin performansını değerlendirmek için, SWOT analizi, uygunluk analizi ve CNN şeffaflık indeksi, TOE teorisi ve Bulanık DEMATEL yöntemini kullanan bir metodoloji önerilmektedir. Bu metodolojinin uygulanması sonucunda blokzincir tabanlı anket sistemlerinin kullanımı ile elde edilebilecek faydalar açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The survey is a list of questions prepared according to a specific plan for the resource people who constitute a universe or sample to understand specific people's feelings, thoughts, and experiences on a subject. However, there are many disadvantages such as lack of transparency, lack of participant privacy, and low level of security due to the centralized structure of existing survey systems. Blockchain is a Digital Trust Protocol that provides agentless, transparent, secure information transfer that protects user privacy with crypto encryption. This study proposes a survey system in which blockchain-based higher education institutions play an active role, which can be used in scientific research as a solution to the problems faced in existing survey systems. To evaluate the performance of the proposed survey system, a methodology using SWOT analysis, relevance analysis and CNN transparency index, TOE theory, and Fuzzy DEMATEL method is proposed. As a result of the application of this methodology, the benefits that can be obtained by using blockchain-based survey systems are explained.