Millet Kütüphanesi Ali Emîrî Manzum 554 numaralı şiir mecmuası (sayfa 78 - 156) (İnceleme - metin - MESTAP'a göre tasnif)
Poetry collection registered with no 554 in Millet Library Ali Emiri (78 - 156) (Analysis - text - classification according to MESTAP)
- Tez No: 725987
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ÖZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalışmada Millet Kütüphanesi Ali Emîrî Manzum bölümünde yer alan 554 numaralı şiir mecmuası incelenmiştir. Birinci bölümde çalışmaya konu olan mecmuanın nüsha tavsifi yapılarak mecmuada karşılaşılan bazı problemlere değinilmiştir. İkinci bölümde 78-156 sayfaları arasında yer alan tüm şiirler, şekil ve muhteva hususiyetleri bakımından incelenmiş olup mecmuada yer alan şairlerin hayatları hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise metinde takip edilen yol anlatıldıktan sonra mecmuanın transkripsiyonlu metni verilmiş; MESTAP'a göre tasnifi yapılarak çalışmamız tamamlanmıştır. Anahtar kelimeler; Millet Kütüphanesi, mecmua, şiir mecmuası, şair, MESTAP.
Özet (Çeviri)
In this study, the poetry collection registered with no. 554 in Millet Library, Ali Emiri section for the works written in verse has been examined. In the first chapter, the copy of the journal, which is the subject of the study, is described and some problems encountered in the journal are mentioned. In the second part, all the poems between pages 78-156 were examined in terms of form and content, and information about the lives of the poets in the magazine was given. In the last part, study method used in this research is explained, the phonetic transcription of the poetry collection is given, and the research is completed with sorting the poetry collection according to MESTAP. Keywords; Millet Library, journal, poetry collection, poetrist, MESTAP.