Sermaye yapısını anlamada makroekonomik göstergelerin rolü: MİNT ülkeleri örneği
The role of macroeconomic indicators in understanding capital structure: Evidence from MINT countries
  1. Tez No: 726140
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünyanın büyük bir bölümünü gelişmekte olan ülkeler kapsamaktadır. Dolayısıyla küreselleşme sebebiyle sermaye yetersizliği, gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunu haline gelmektedir. Çalışmanın amacı makroekonomik göstergelerin sermaye yapısını ne ölçüde etkilediğini analizler yardımıyla ortaya çıkarmak ve teoriler ile desteklemektir. Borç ve öz kaynağı içeren sermaye yapısı, firmalar için oldukça büyük etken taşımaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki firmaların sermaye yapısı kararlarını anlamak dünya ekonomisini anlamada oldukça etkilidir. Araştırmada MINT ülkeleri için 10.558 gözlem sayısı ile 2002-2017 yılları arası finansal veriler panel veri analizi yapılarak incelenmektedir. Değişken tanımlarında toplam defter kaldıracı, net defter kaldıracı, firma büyüklüğü, piyasa-defter oranı, karlılık, maddilik, defter kaldıraç medyanı, ekonomik büyüme, dış ticaret, enflasyon oranı, faiz oranı analiz edilmektedir. Çalışmada panel veri modelleri karşılaştırıldığında ve sabit etkiler metodu uygulanması ile makroekonomik göstergelerin sermaye yapısındaki etkileri analiz edilmektedir. Yapılan analizler ekonomik büyümenin, toplam defter kaldıracına negatif etkisi olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu da ekonomik büyümenin az olduğu ülkelerdeki firmaların toplam defter kaldıraçlarının yüksek olduğunu göstermektedir. Sonraki analizde ise faiz oranı ile toplam defter kaldıracı arasında anlamsız ve negatif bir ilişki olduğunu görülmektedir. Dolayısıyla faiz oranının toplam defter kaldıracı üzerinde bir etkisi olmadığı ortaya çıkmaktadır. Son olarak dış ticaret ve toplam defter kaldıracının arasında pozitif bir ilişki olduğu belirtilmektedir. Dış ticaret hacmi büyük olan ülkelerdeki firmalar yüksek toplam defter kaldıracına sahip olduğu görülmektedir. Bu da firmaların risksiz borçlanabildiklerini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Much of the world is covered by developing countries. Due to globalization, the lack of capital has become the biggest problem in developing countries. The goal of the study is to reveal the extent to which macroeconomic indicators affect capital structure with the help of analyses and to support it with theories. The capital structure, which includes debt and equity, is essential for firms. Understanding the capital structure decisions of firms in developed and developing countries is highly effective in understanding the world economy. The study examines financial data from 2002 to 2017 by conducting panel data analysis, with 10,558 observations counted for MINT countries. Variable definitions analyze the leverage of books, firm size, market-to-book ratio, profitability, materialism, book leverage median, economic growth, foreign trade, inflation rate, interest rate. The study analyzes the effects of macroeconomic indicators on the capital structure by comparing panel data models and implementing the fixed effects method. Analysis reveals that economic growth has a negative impact on leverage. This suggests that firms in countries where economic growth is scarce have high book leverage. The subsequent analysis shows a meaningless and negative relationship between interest rate and leverage. Therefore, it turns out that the interest rate does not affect book leverage. Finally, there is a positive relationship between foreign trade and leverage. Firms in countries with large trade volumes appear to have high book leverage. In turn, it reveals that firms can borrow without risk.