Doğu Akdeniz sorunu çerçevesinde Türkiye Yunanistan ilişkileri
Turkey and Greece relations within the framework of the Eastern Mediterranean issue
  1. Tez No: 726172
  2. Yazar: SELEN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN REÇBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Doğu Akdeniz bölgesindeki rekabet bölgenin jeopolitik önemi göz önüne alındığında çok eskiye dayanmaktadır. Ancak 2000'li yıllarda bölgenin deniz alanlarında gerçekleştirilen hidrokarbon keşifleriyle bölgedeki rekabet hız kazanmıştır. Buna göre Doğu Akdeniz bölgesinde yaşanan sınırlandırma mücadelesinin aktörleri ve bu aktörler arasındaki mücadeleler sınırlandırma konusuna etki etmektedir. Özellikle Türkiye ve Yunanistan arasında çözümsüz kalan problemler başta olmak üzerine, Türkiye'nin bölge devletleriyle yaşadığı problemler sonucu Yunanistan'ın bu devletlerle güç dengesi politika izlemesi, üyesi olduğu AB'nin desteklerinden yararlanarak bölgedeki faaliyetlerinde destek sahası oluşturmaktadır. Türkiye'nin bölgede yürüttüğü faaliyetler ise“yasadışı”olarak lanse edilerek, Doğu Akdeniz enerji kaynaklarının yarattığı fırsattan mahrum bırakılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada uluslararası deniz hukuku sınırlandırma ilkelerine yer verilerek, Doğu Akdeniz sınırlandırılması konusunda Türkiye ve Yunanistan tezleri karşılaştırılacaktır. İki devlet arasındaki çözümsüz kalan sorunlara değinilerek bu sorunların Doğu Akdeniz sorununa etkisi incelenecektir. Son olarak bölge devletleri arasında var olan sorunların Doğu Akdeniz sınırlandırılmasına etkisi incelenirken, bölge dışı aktörlerin ilgili bölgedeki politikalarının iki devlet arasındaki sınırlandırma sorunlarına etkisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Competition in the Eastern Mediterranean region is ancient, considering the region's geopolitical importance. However, with the hydrocarbon discoveries made in the sea areas of the region in the 2000s, the competition in the region gained momentum. Accordingly, the actors of the struggle for limitation in the Eastern Mediterranean region and the struggles between these actors affect the subject of delimitation. Especially on the unresolved problems between Turkey and Greece, as a result of the problems Turkey has with the regional states, Greece's power balance policy with these states creates a support area for its activities in the region by benefiting from the support of the EU, of which it is a member. The activities carried out by Turkey in the region are presented as“illegal”, and they are trying to deprive the Eastern Mediterranean of the opportunity created by energy resources. In this study, the delimitation principles of the international law of the sea will be included, and the theses of Turkey and Greece on the delimitation of the Eastern Mediterranean will be compared. The unsolved problems between the two states will be mentioned, and the effects of these problems on the Eastern Mediterranean will be examined. Finally, while examining the effects of the problems between the states of the region on the delimitation of the Eastern Mediterranean, the effects of the policies of the non-regional actors on the delimitation problems between the two states will be examined.