Örtü altı yetiştiriciliğinde damla yöntemi ile sulanan patlıcanda farklı sulama aralıklarının verim kalite ve erkenciliğe etkileri
  1. Tez No: 7263
  2. Yazar: HİZNİ ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
-III- ÖZ Bu çalışma, örtü altı yetiştiricili^iade damla yöntemi ile sulanan patlıcanda (Solanum melongena L. > farklı sulama aralıklarının (her gün ve üç günde bir sulama) verim, kalite ve erkencilige etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Her gün (Â) ve üç günde bir (B) sulamanın patlıcan verimi, kalitesi ve erkenciligi üzerine istatistiksel anlamda farklı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Fakat her gün sulamada her iki yılda da daha fazla verim alınmıştır. Her gün sulama ile erkencilikte olumlu bir gelişme görülmüştür. Damla sulama yöntemiyle sulanan patlıcanda tansiyometrelerden de yararlanılabileceği, sulama zamanın belirlenmesinde tansiyometre değerleri 12-15 cb değerine ulaştığı zaman sulama yapılması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT This study was carried out to determine the effect of different irrigation intervals (daily and once three days applications) on the yield and earliness of the drip irrigated eggplants (Solanum roelongena L.) grown under protected conditions. It was determined that effect of daily and once in three days applications on yield, quality and earliness was not significantly different. However, daily irrigations resulted in slightly higher yields. In addition, daily applications tended to improve earliness. Also, it was shown that tensiometers can be used for irrigation scheduling and when the tensiameter indicate a suction value of 12-15 cb, then it should be irrigated.