Wind turbine energy system control with particle swarm optimization
- Tez No: 726505
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde yeşil enerji kullanımı dünyada artık daha önemli hale gelmiştir. Rüzgar enerjisi bu yeşil yenilenebilir enerjilerden biridir ve elektrik piyasası için ciddi bir fosil yakıt rakibidir. Ayrıca bu rekabette üretim maliyeti fosil yakıtlar ve diğer yakıtlar ile karşılaştırılabilir olmalıdır. Altyapı ve makine sermaye yatırımı için birinci derecede önemlidir. Örneğin türbin tasarımı, enerji maliyetlerini düşüren önemli bir faktördür, dolayısıyla da anlaşılacağı gibi, inşaat ve işletme rüzgar enerjisini rekabetçi kılan önemli faktörlerdir. Rüzgarın hava akışı ve matematiği, belirli bir alanda rüzgar türbininin çalışma verimliliğini anlamak için önemlidir, çünkü bu, denetim için bu kontrol algoritmalarını optimize etmeye ve geliştirmeye yardımcı olur. Modelleme, rüzgar türbininin performansındaki değişimi etkilemiştir. Bu tez, genel bilgileri ve bu parametreleri güç katsayısı faktörü ışığında inceleyerek rüzgar türbinini modellemeyi amaçlamaktadır. Buradan elde edilen uyumlu model sonuçları, tasarımcılara ve yeni nesil türbin araştırmacılarına bu türbinleri tasarlama ve optimize etme konusunda yardımcı olarak üretim maliyetlerini düşürmeyi ve ekonomik hale gelmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the use of green energy is now more important in the world. Wind power is one of these green renewable energies and is a serious competitor of fossil fuel for electricity market. Also, the cost of production should be comparable to fossil fuels and other fuels in this competition. Infrastructure and machinery are of first importance for capital investment. For example, turbine design is an important factor that reduces energy costs, so as it can be understood, construction and operation are important factors that make wind energy competitive. The air flow of the wind and its mathematics are significant for understanding operating efficiency of wind turbine in a specific area because it leads to optimize and help for enhancing these control algorithms for inspection. The modeling has affected the change in the performance of the wind turbine. This thesis aims to model the wind turbine by examining the general information and these parameters in the light of the power coefficient factor. The coherent model results obtained from here aim to reduce production costs and become economical by helping designers and new generation turbine researchers to design and optimize these turbines.