Türkiye'de rüzgar enerjisi santrallerinin yeniden güçlendirilmesi
Repowering of wind energy plants in Turkey
- Tez No: 726752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Rüzgar türbinleri operasyon sürelerine bağlı olarak yaşam ömürlerinin sonuna yaklaştıkça verimleri düşmekte ve yıllık bakım onarım maliyetleri artmaktadır. Bu durum rüzgar türbinlerinden, kurulu oldukları sahadaki rüzgar potansiyeli yoluyla elde edilip şebekeye verilebilecek yıllık enerji üretiminde bir düşüşe sebep olmaktadır. Bu nedenle mevcut santralin sahip olduğu rüzgar enerjisini en iyi şekilde kullanabilmek için yeniden güçlendirme kavramı ortaya çıkmıştır. Yeniden güçlendirme mevcut satrallerde yer alan rüzgar türbinlerinin bileşenleri üzerinden yapılabileceği gibi, kurulu türbinlerin bir kısmı veya tamamı üzerinden de uygulanabilmektedir. Yeniden güçlendirme ile mevcut santralden elde edilen enerji artırılırken, eski türbinlerin ikinci el satışı ile de türbinlerin yaşam ömrü dolmadan gelir elde edilebilmektedir. Bu çalışmada Türkiye'nin rüzgar potansiyeli açısından en verimli olan bölgelerinin birinde yer alan bir rüzgar enerjisi santrali ele alınmış olup, santralde kurulu türbinlerin tamamı üzerinden yeniden güçlendirme çalışması WindPRO yazılımı yardımıyla tekno-ekonomik açıdan değerlendirmeye alınmış ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As wind turbines approach the end of their life cycles depending on the lifetime, their efficiency decreases and with this regard their annual maintenance and repair costs increase. This situation causes a decrease in the annual energy production that can be obtained from the wind turbines through the wind potential in the site where they are installed and the power given to the grid. For this reason, the concept of repowering has emerged in order to use the wind energy of the existing power plant in the best way. Repowering can be applied on the components of the wind turbines in the existing power plants, or it can be applied on some or all of the installed turbines. While the energy obtained from the existing power plant is increased by re-powering, a considerable income can be obtained from the second hand sale of old turbines before the turbines' lifetime is over. In this study, a wind power plant located in one of the most productive regions of Turkey in terms of wind potential has been considered and the repowering of the all turbines installed in this power plant has been studied in terms of techno-economic evaluation with the help of WindPRO software and the results have been interpreted.