Suriye Türklerinin Antakya'ya göçleri (2011-2020)
Immigration of Syrian Turks to Antakya (2011-2020)
- Tez No: 726803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
2010 yılında Arap Dünyasının genelinde ifade özgürlüğü ve demokratikleşme gibi toplumsal istekler adına, hükûmet karşıtı protestolar şeklinde başlayan ve kısa sürede geniş halk kitlelerini içine alan bir dizi olay yaşandı. Hükümetler otoritelerini korumak için sert önlemler alırken, kitlesel ayaklanmalar tırmandı ve silahlı çatışmalara dönüştü. Tunus, Mısır, Libya ve Yemen'de domino etkisi gösteren bu olaylar, 15 Mart 2011 tarihinde başlayan Suriye İç Savaşı'nın da fitilini ateşledi. Diğer ülkelerde olduğu gibi Suriye'de de iç savaşa ve milyonlarca Suriye vatandaşının başta Türkiye olmak üzere farklı ülkelere sığınmasına neden olan süreç uluslararası camiada ve bilim literatüründe“Arap Baharı”diye adlandırıldı. Bu çalışmada, 2011 yılında başlayan ve peyderpey şiddetlenerek devam eden Suriye'deki iç savaş ortamından göç eden Suriye Türkleri ile yapılan mülakatlar ve bu görüşmelerde elde edilen bulgulara dayanılarak yapılan veri analizi sunulmuştur. Türkiye'ye göç ettikten sonra Antakya'ya yerleşmiş olan sığınmacı statüsündeki 46 kişilik bir gruba -yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak- yönetilen sorulardan hareketle Suriye Türklerinin savaş öncesi yaşamları ve göç süreçleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra göçmen statüsünde yer aldıkları sosyal ve ekonomik hayatta istihdam alanları, çalışma ve barınma koşulları, uyum süreçleri ile günlük yaşamda karşılaştıkları problemler derinlemesine incelenmiştir. Suriye İç Savaşı'nın yol açtığı küresel ölçekli göç ve mülteci problemini Antakya'daki Suriye Türkleri örneklemiyle mercek altına alan bu çalışma, halihazırda devam eden uluslararası göçmen krizini, krizin yol açtığı toplumsal problemleri ve buna bağlı olarak çözüm olabileceği düşünülen bazı öneriler sunmayı amaçlamıştır. Ayrıca araştırmada göçmenlerin perspektifinden, ülkelerine dönme ümidi ve geleceğe bakış açıları irdelenerek Türkiye'nin göçmen politikalarına veri sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In 2010 events that began in the form of anti-government protests in the name of social demands such as freedom of expression and democratization throughout the Arab World and continued by involving large masses of people in a short time took place. While governments were taking drastic measures to maintain their authority, mass uprisings escalated and turned into armed conflicts. These events, which demonstrated a domino effect in Tunisia, Egypt, Libya and Yemen, also triggered the Syrian Civil War, which began on 15 March 2011. The process, which turned into a civil war, as in Arab countries and Syria caused millions of Syrian citizens to take refuge in other countries, especially in Turkey, was called the“Arab Spring”in the international community and scientific literature. In this study, interviews with Syrian Turks who migrated from the civil war in Syria, which began in 2011 and continued to intensify step by step, were evaluated and data analysis based on the findings obtained from these interviews was presented. The semi-structured interview technique was used for a group of 46 refugees who settled in Antakya after taking refuge in Turkey. Based on the questions asked, focused on the pre-war lives and migration processes of the Syrian Turks. Then, since they are in immigrant status, their employment areas in social and economic life, working and accommodation conditions, adaptation processes and the problems they encounter in the flow of daily life are examined in depth. This study, which analyzes the global migration and refugee problem caused by the Syrian Civil War with the example of Syrian Turks in Antakya, purposed to present the current international migrant crisis, the social problems caused by the crisis, and some suggestions that can be considered as solutions in this context. In addition, it is aimed to provide data on Turkey's immigration policies by analyzing the hope of returning to their country from the perspective of immigrants and their thought on the future.