Control of permanent magnet synchronous motor in electric vehicles
Elektrikli araçlarda kalıcı mıknatıslı senkron motorun kontrolü
  1. Tez No: 727032
  2. Yazar: ABDELLAH SADIKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA FARSADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son zamanlarda, çevre kirliliği ve enerji krizi sorunu giderek daha ciddi hale geldi ve elektrikli araçlar (EV'ler), enerji verimliliği avantajlarına sahip oldukları ve neredeyse hiç kirlilik olmadığı için ideal çözüm gibi görünüyor. Elektrikli araçlarda, daha hafif olması, mükemmel verimliliği, daha iyi güç yoğunluğu ve bir asenkron motordan daha sessiz çalışabilmesi ve senkron isteksizliği nedeniyle sabit mıknatıslı senkron motorun (PMSM) büyük ilgi gördüğü çeşitli motorlar kullanılmıştır. Motor. PMSM'yi değişken hızlı sürücülerde, özellikle otomotiv endüstrisinde uygulamak için temel zorluk, PMSM sürücülerinden en iyi performansı elde etmektir. Vektör kontrolünün, PMSM'ler gibi senkronize makineleri kontrol etmenin en iyi yolu olduğu kanıtlanmıştır. Bu tezde, mekanik sensörleri ortadan kaldırmak için alan tabanlı bir kontrol sistemine dayalı sabit mıknatıslı senkron motorun (PMSM) hızını belirlemek için devre tasarlanmıştır. Simulink simülasyon sonuçları, hızın doğru bir şekilde tahmin edilebileceğini ve ayarlanabileceğini göstermektedir. Motorun torku ve üç fazlı akımı da iyi bir dinamik tepki gösterir. Bu çalışmada önerilen hız kontrolü hem dönüştürücüyü hem de eviriciyi bağımsız olarak kontrol eden bir PI kontrolörü kullanan FOC vektör kontrol teknolojisini kullanır. Bu çalışma, PMSM'leri çalıştırmak için önerilen hız kontrol yönteminin etkinliğini incelemektedir. Bu çalışmada, bir elektrikli araç için sabit mıknatıslı senkron motor kullanılarak teorik çalışma yapılmış, sabit mıknatıslı bir motor için Doğrudan Tork kontrolü ve Alan Yönelimli kontrol etkin bir şekilde uygulanmıştır. Bu çalışma, bir elektrikli araçta kalıcı bir mıknatıslı motorun kullanımı için teori temeli sağlar. MATLAB Simulink, tasarlanan alan odaklı kontrol sisteminin etkinliğini doğrulamak için gerçekleştirilir. Motor yorumu, yük torkunda ani değişiklikler şeklinde bozulmalar olan çalışma koşulları altında gözlemlenir. Simülasyon sonuçları, kontrol yönteminin durağan olduğunu ancak rotor hızının verilen bozulmalar tarafından taklit edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, the problem of environmental pollution and energy crisis has become increasingly serious, and electric vehicles (EVs) seems to be the ideal solution because they have the advantages of energy efficiency and virtually no pollution. A variety of motors have been used in electric vehicles, of which the permanent magnet synchronous motor (PMSM) is the great interest due to its lighter weight, excellent efficiency, better power density and ability to operate quieter than an induction motor and a synchronous reluctance motor. The main challenge for implementing PMSM in variable speed drives, especially in the automotive industry, is to achieve the best performance of PMSM drives. Vector control has proven to be the best way to control synchronized machines such as PMSMs. In this thesis, circuit is designed to identify the speed of the permanent magnet synchronous motor (PMSM) based on a field-based control system, to eliminate mechanical sensors. Simulation results indicate that speed can be accurately estimated and tuned. PMSM torque and three-phase current of the motor also show a good dynamic response. For PMSM speed control we used FIELD ORIENTED CONTROL technology and DIRECT TORQUE CONTROL. Also, we studied theoretically permanent magnet synchronous motor for an electric vehicle by using Direct Torque control and Field-Oriented control. The simulation results display that FOC control system, but the rotor speed can be obtained by applying any disturbances.