Manevi ve psikolojik danışmanların içsel spiritüellik ve kişilik düzeyleri arasındaki farklılıkların incelenmesi
Study of differences between the inner spirituality and personality levels of spiritual and psychological counselors
- Tez No: 727065
- Danışmanlar: PROF. DR. LUT TAMAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada manevi ve psikolojik danışmanların içsel spritüllellik ve kişilik düzeyleri arasındaki farklılıkların incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Karşılaştırmalı-İlişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu amaçla araştırmanın grubunu Akdeniz ve Ege Bölgesinde bulunan özel veya kamu kurumunda en az 6 ay çalışmış 59 psikolojik danışman ve 59 manevi danışman oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, Hodge (2003) tarafından geliştirilen ve Ekşi, Kardaş ve Akyol Koçoğlu (2018) tarafından Türk kültürüne uyarlanan İçsel Spritüellik Ölçeği ve Gosling ve arkadaşları (2003) tarafından geliştirilen, Atak (2013) tarafından Türk kültürüne uyarlanan On-Maddelik Kişilik Ölçeği envanterleri ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, ölçek ortalamalarına göre gruplar arası karşılaştırma normallik varsayımı sağlandığı için, ANOVA ve bağımsız gruplar t testi, ölçekler arası korelasyonun incelenmesi için normal dağılım göstermeleri sebebiyle Pearson Korelasyon Analizi, içsel spiritüellik ölçeği bağımlı değişken seçilmiş ve çok değişkenli lineer regresyon analizi kullanılmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda manevi ve psikolojik danışmanlar arasında on-maddelik kişilik ölçeğinin alt boyutlarından sadece birinde farklılık gözlemlenmiş diğer alt boyutlarda herhangi bir farklılık görünmemiştir. İçsel Spritüellik Ölçeğinde ise belirgin fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the differences between the inner spirituality and personality levels of spiritual and psychological counsellors. A Comparative-Relational screening model was used throughout the research. Therefore, 59 psychological counsellors and 59 spiritual counsellors who have worked for at least 6 months in private or public institutions located in the Mediterranean and Aegean Region constitute the research group. The data of the research were collected by the personal information form created by the researcher, the Inner Spirituality Scale developed by Hodge (2003) and adapted to Turkish culture by Ekşi, Kardaş and Akyol Koçoglu (2018), and Ten-Item Personality Scale inventories developed by Gosling and his colleagues (2003) and adapted to Turkish culture by Atak (2013). In the data analysis, ANOVA and independent groups t-test were used in the analysis, since the assumption of normality was provided for comparison between the groups according to the scale averages. Pearson Correlation Analysis was used to examine the correlation between the scales, Pearson Correlation Analysis and the inner spirituality scale was used as the dependent variable, and multivariate linear regression analysis was used. The data were analyzed using the SPSS program. The results of the study show that only one of the sub-dimensions of the ten-item personality scale was observed between spiritual and psychological counsellors, and no differences were seen in other sub-dimensions. Moreover, a significant difference was found in the Inner Spirituality Scale.