Deneysel pankreas kanserinde balın antitümöral etkisinin incelenmesi
Investigation of the antitumoral effect of honey in experimental pancreatic cancer
  1. Tez No: 727227
  2. Yazar: AHMET KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL KARTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ: Pankreas kanseri, kansere bağlı ölümlerin en sık 4. nedeni ve gastrointestinal kanserler içinde en yüksek mortaliteye sahip olan kanserdir. Bunda, pankreasın anatomisi, son zamanlarda tarif edilen mezosu, yaygın lenfatik ağı, cerrahisindeki deneyimin uzun zaman alması, postoperatif komplikasyon oranlarının yüksek olması gibi nedenler gösterilebilir. Son yıllarda özellikle fenolik ve flavonoid içeriği yüksek ballar, uzun zamandır bilinen antimikrobiyal, antiinflamatuar, antioksidan ve yara iyileşmesi üzerine olan olumlu etkilerine ek olarak anti-tümöral etkisi ile de gündeme gelmeye başlamıştır. Bu alanda yapılan in vitro ve in vivo çalışma sayısı sınırlıdır. Yeni çalışmalar için bakir bir alandır. Bildiğimiz kadarıyla literatürde balın deneysel pankreas kanseri üzerinde anti-tümöral etkinliğini araştıran bir çalışma göremedik. Bu nedenden dolayı fenolik ve flavonoid içeriği yüksek olan Quercus Pyrenaica balının pankreas kanserine hem profilaktik hem de tedavi edici yönünü araştırmayı amaçladık. GEREÇ-YÖNTEM: Bu çalışma,Necmettin Erbakan Üniversitesi Konüdam Deneysel Tıp ve Araştırma Merkezi 'nde gerçekleştirildi. Çalışmada, 14 günlük 40 adet winster albino cins erkek rat kullanıldı. Ratlar, kontrol grubu (grup 1), bal grubu (grup 2), azaserin grubu (grup 3), azaserin+bal grubu (grup 4) olacak şekilde 4 guruba ayrıldı. Azaserin+bal grubu kendi içinde azaserin ile eş zamanlı bal verilen grup (proflaktik grup, grup 4a) ve azaserinden 3 hafta sonra bal verilen grup (terapötik grup, grup 4b) olarak kendi içinde iki gruba ayrıldı. Azaserin haftada 1 kez 30 mg/kg intraperitoneal olacak şekilde 3 hafta boyunca verildi. Bal ½ oranında distile su ile dilüe edilerek 2000 mg/kg dozunda günde 2 kez olacak şekilde orogastrik gavaj ile verildi. 11 haftalık takip sonrasında ratlar sakrifiye edilerek pankreası bütün olarak çıkarıldı ve patolojik preparatlar hazırlandı. Deney başlangıcı ve sonunda ratlardan CA 19-9 ve CRP çalışılması için kan numuneleri alındı. Patoloji preparatları imaj analizer programı ile değerlendirildi. Azaserinin neden olduğu pankreas kanseri öncü lezyonları olarak kabul edilen atipik asiner hücre fokus (AHHF)'ları tüm preparatlarda ışık mikroskobunda incelenerek tespit edildi. Focusların kantitatif ölçümleri yapıldı ve istatiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Pancreatic cancer is the 4th most common cause of cancer-related deaths and the cancer with the highest mortality among gastrointestinal cancers. This may be due to the anatomy of the pancreas, mesentery which is recently described, the diffuse lymphatic network, surgery requiring long experience, and the high rate of postoperative complications. In recent years, honeys with high phenolic and flavonoid content have been in the spotlight with its anti-tumoral effect in addition to long-known antimicrobial, anti-inflammatory, antioxidant and positive effects on wound healing. The number of in vitro and in vivo studies in this field is limited. It is an unexplored area. As far as we know, there is no study in the literature investigating the anti-tumoral efficacy of honey on experimental pancreatic cancer. For this reason, we aimed to investigate the prophylactic and therapeutic aspects of Quercus Pyrenaica honey, which has a high phenolic and flavonoid content, against pancreatic cancer. MATERIALS-METHODS: This study was carried out at Necmettin Erbakan University Konüdam Experimental Medicine and Research Center. In the study, 40 Winster albino male rats, 14 days old, were used. The rats were divided into 4 groups: the control group (group 1), the honey group (group 2), the azaserin group (group 3), the azaserin+honey group (group 4). The azaserin+honey group was divided into two groups within itself as the group given honey simultaneously with azaserin (prophylactic group, group 4a) and the group given honey 3 weeks after azaserin (therapeutic group, group 4b). Azaserin was given once a week as 30 mg/kg intraperitoneally for 3 weeks. Honey was diluted by ½ with distilled water and administered at a dose of 2000 mg/kg twice a day by orgastric gavage. After 11 weeks of follow-up, rats were sacrificed to have their pancreas removed as a whole, and pathological preparations were prepared. At the beginning and end of the experiment, blood samples were taken from the rats for the study of CA 19-9 and CRP. Pathology preparations were evaluated with the image analyzer program. Atypical acinar cell focuses (AHHF), which is accepted as pancreatic cancer precursor lesions caused by azaserine were detected in all preparations by examination under the light microscope. Quantitative measurements of focuses were detected and statistically evaluated.