Yenidoğan ve erken çocukluk döneminde işitme kaybı yaşayan çocukların ebeveynlerinin kaygı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of anxiety levels of parents of children with hearing LOSS in newborn and early childhood period, master's thesis
  1. Tez No: 728263
  2. Yazar: DERYA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, yenidoğan işitme testinden kalan bebeklerin ebeveynleri (YİTE) ve erken çocukluk döneminde işitme kaybı tanısı almış çocukların ebeveynlerinin (İKÇE) kaygı düzeylerinin araştırılması için gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda işitme ABR testinden kalmış yeni doğan bebeklerin 30 ebeveyni ile erken çocukluk döneminde işitme kaybı tanısı almış çocukların 30 ebeveyni olmak üzere toplam 60 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda ailede işitme kaybı durumları incelenmiş olup, yeni doğan bebeklerin ailelerinde işitme kaybı olanların oranı %26,7'si ve erken çocukluk döneminde işitme tanısı konulmuş çocukların ailelerinde işitme kaybı olanların oranı %73,3 bulunmuştur. Her iki gruptaki demografik veriler, ilaç, kronik rahatsızlık, psikolojik rahatsızlık ve ilaç kullanma durumları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir (p>0,05). Ayrıca her iki gruptaki ebeveynlerin durum ve sürekli kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık elde edilememiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the anxiety levels of the parents of infants failing the newborn hearing test and the parents of the children diagnosed with hearing loss in early childhood. In this context, the study was carried out on a total of 60 people, including 30 parents of newborn babies who failed the hearing ABR test and 30 parents of children diagnosed with hearing loss in early childhood. As a result of the research, hearing loss situations in the family were examined and the rate of hearing loss in the families of newborn babies was 26.7% and the rate of hearing loss in the families of children diagnosed in early childhood was found to be 73.3%. There was no significant difference between demographic data, medication, chronic illness, psychological discomfort and medication use in both groups (p>0.05). In addition, no significant difference was found between the state and trait anxiety levels of the parents in both groups (p>0.05).