Maksiller ve mandibular posterior kısmi dişsiz bölgelerin anatomik özelliklerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the anatomical features of maxillary and mandibular posterior partially edentulous regions by cone-beam computed tomography
- Tez No: 728280
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN YAŞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İmplant tedavisinin planlanmasında hasta için uygun olup olmadığına karar vermek, mandibular kanal ve maksiller sinüs gibi hayati anatomik yapıların yerini belirlemek, kemik miktarını, yüksekliğini, bukkolingual genişliğini ve alveolar sırtın açısını belirlemek, patolojik durumları tespit etmek ve ayrıca yerleştirilecek implantın uzunluk ve genişliğine karar vermek için 3 boyutlu görüntüleme yöntemlerine başvurulmaktadır. Cerrahi öncesi görüntüleme tekniklerinin ve cerrahi şablonların geliştirilmesi, diş hekiminin implantları nispeten kolaylıkla ve kontrollü yerleştirmesine yardımcı olmaktadır. Bu tez çalışmasında kliniğimize daha önce çeşitli yakınmalarla başvurmuş, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri bulunan bir grup hastada mandibuler veya maksiller premolar ve molar bölgede tek veya en çok yan yana iki diş eksikliği bulunan (eksik olabilecek dişler ikinci premolar, birinci ve ikinci molarlardır.) ve dişli sonlanan dentisyona sahip olan hastalara ait KIBT görüntüleri kullanılmıştır. Bu sonlu dişsiz alanlarda alveoler kret yüksekliklerini, genişliklerini, vertikal pozisyonusu, dişsiz çene segmenti uzunluğunu belirlemek, revize edilmiş Lekholm & Zarb sınıflamasına göre sınıflandırmak hedeflenmiştir. Bu tez çalışması için erkek ve kadın, 25-35 ve 45-55 yaş grupları arasında eşit olacak şekilde her grupta 34 toplamda 136 posterior bölgede dişli sonlanan dişsiz boşlukların KIBT görüntüsü retrospektif olarak incelenmiştir. Bu çalışmada sürekli nicel verilerin gözlemci içi uyumun değerlendirilmesinde Crohnbach alfa, kategorik değerlendirmelerde ise Cohen'in kappası kullanılmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS (Statistical Package for Social Sciences, versiyon 22) kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirildi. Verilerin homojenliği ise bağımsız örneklem t-testi sırasında Levene'ın testi ile değerlendirildi. Normal dağılım gösteren veri setleri için bağımsız örneklem t-testi ile, normal dağılım göstermeyen veriler için non-parametrik testlerden Mann-Whitney U testi uygulandı. Parametreler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
3D imaging methods are used in order to decide whether implant treatment is appropriate for the patient, to determine the location of vital anatomical structures such as the mandibular canal and maxillary sinus, to determine the amount of bone, height, buccolingual width and angle of the alveolar ridge, to determine pathological conditions, and also to decide the length and width of the implant to be placed. The development of pre-surgical imaging techniques and surgical templates enables the dentists to place implants with relative ease and control. In this thesis study, in a group of patients with cone-beam computed tomography (CBCT) images, who previously applied to our clinic with various complaints, with one or two missing teeth at most in the mandibular or maxillary premolar and molar region (the missing teeth are second premolars, first and second molars), CBCT images of patients with posterior bounded edentulous spaces have been used. It has been aimed to determine alveolar crest heights, widths, vertical position, edentulous jaw segment length in these finite edentulous areas, and to classify them according to the revised Lekholm & Zarb classification. For this thesis, 136 CBCT images of posterior bounded edentulous spaces, equally between the 25-35 and 45-55 age groups in male and female, 34 in each group, have been examined retrospectively. In this study, Cronbach's alpha has been used to evaluate the intra-observer agreement of continuous quantitative data, and Cohen's kappa was used for categorical evaluations. SPSS (Statistical Package for Social Sciences, version 22) has been used for statistical analysis. Whether the data showed normal distribution has been evaluated via the Kolmogorov-Smirnov test. The homogeneity of the data has been assessed with Levene's test during the independent sample t-test. Independent sample t-test has been used for normally distributed data sets, and Mann-Whitney U test, which is one of the non-parametric tests, has been used for data that do not show normal distribution. Relationships between parameters have been evaluated via Pearson correlation coefficient.