The enlarged windows in contemporary domestic culture in Riyadh, Saudi Arabia
Suudi Arabistan, Riyad'da çağdaş konut kültüründe büyük pencereler
- Tez No: 728349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURNEV ATILGAN YAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Suudi ev ortamı, yirminci yüzyılın ortalarından bu yana önemli ölçüde dönüşmektedir. Ülkede petrolün keşfinden sonra, sosyal değişimlerle bağlantılı hızlı ekonomik büyüme, yaşam ortamını iyileştirmek için yeni mekansal organizasyonu ile villa tipi konutun benimsenmesini zorunlu kılmıştır. Ancak bu yeni ev tipi geleneksel evlerin aksine geleneksel ilke ve değerlere göre tasarlanmamıştır. Bu nedenle yerel halk, villalarını sosyo-kültürel değerlerini ve ihtiyaçlarını oluşturan kimliklerini temsil edecek şekilde değiştirmektedir. İki tür ev arasındaki önemli farklardan biri, Suudi ev ortamındaki kapalılık ve açıklık kurallarını etkileyen pencerelerin yönleridir. Geleneksel evlerin pencereleri avluya açılırken, çağdaş villaların pencereleri dışarıya bakmaktadır. Bu durumlar, konut sakinlerinin pencere algısı üzerinde iki farklı ve zıt etkiyle sonuçlanmaktadır. İlk baskın tepki, gerekli mahremiyeti korumak için evlerin pencerelerini farklı şekillerde kapatma eğilimidir. Son zamanlarda hızlanan ikinci tepki, ev ortamını iyileştirmek için evlerin pencerelerinin büyütülmesidir. Bu olgu, çağdaş evlerin tasarımı ile konut sakinlerinin psikolojik ve sosyo-kültürel ihtiyaçları arasındaki uyumsuzluğu temsil etmektedir. Bu çalışma, yaşam deneyiminin değişiminin anlamını kendi bağlamında anlamak ve çağdaş Suudi sakinlerinin evlerin pencerelerinde kendini gösteren ihtiyaçlarını ortaya çıkarmak için, Riyad'daki görsel mahremiyet kurallarıyla sınırlanan çağdaş evlerin pencerelerinin anlamını son dönem toplumsal değişimi yaşayan kadınların gözünden incelemeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Saudi home environment has been significantly transforming since the mid-twentieth century. After the discovery of oil in the country, the rapid economic growth associated with social changes enforced the adoption of the villa-type dwelling with its new spatial organization to enhance the living environment. However, this new house type was not designed based on conventional principles and values, contrary to the traditional houses. Therefore, the local inhabitants have been modifying their villas to represent their identity that comprises their socio-cultural values. One of the significant differences between the two types of houses is the windows' directions affecting the rules of enclosure and exposure in the Saudi home environment. While traditional houses' windows were opened toward the courtyard, the contemporary villas' windows overlook the outside. Resulting in two different and opposing effects on dwellers' perception of houses windows. The first predominant reaction is the tendency to block houses' windows in various ways to maintain the required privacy. The second response, which has recently accelerated, is the enlargement of houses' windows to improve their home environment. This phenomenon represents the mismatch between contemporary houses' design and their residents' psychological and socio-cultural needs. This study attempts to analyze the meaning of contemporary houses' windows restricted by the privacy rules in Riyadh through the lens of women, who are experiencing the recent social change. In order to understand the meaning of the change of the living experience within its context and to unfold the contemporary Saudi residents' needs that are manifest in houses' windows.