Ülserik sıçan modelinde fındık zuruf özütlerinin biyolojik etkisinin incelenmesi
Investigation of the biological effect of hazelnut green leaf cover extracts in ulceric rat model
  1. Tez No: 728797
  2. Yazar: ELİF GAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ UYDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı sıçanlarda, indometazin ile oluşturulmuş mide ülseri hasarında fındık zurufu (FZ) özütünün koruyucu etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Literatürde in vivo ortamda sıçanlarda FZ özütlerinin biyolojik aktivitesini incelemeye yönelik herhangi bir çalışma tespit edilemediğinden bu çalışmanın özgün ve faydalı olacağı düşünülmektedir. Bu amaçla 250-300 gram ağırlığındaki 32 adet Sprague Dawley ırkı erkek sıçanlar, her bir deney grubu 8'erli olmak üzere 4 gruba ayrıldı: Grup 1: Sağlıklı Kontrol Grubu, Grup 2: Vaka Grubu, Grup 3: Düşük Doz FZ Grubu, Grup 4: Yüksek Doz FZ grubu. 21. günden sonra 24 saat açlığı takiben Grup 2, Grup 3 ve Grup 4'e indometazin, 25 mg/kg olarak gavaj yöntemi ile uygulandı. İndometazin uygulamasından altı saat sonra tüm sıçanlar yüksek doz ketamin ile sakrifiye edilmiştir. Tüm guruplardaki sıçanların mideleri diseke edilerek biyokimyasal ve histolojik parametrelerin değerlendirilmesi için sıçanlardan mide dokusu alınmıştır. Oksidatif stresle ilgili, TBARS (Tiyobarbitürik asit madde miktarı) ve TT (Toplam tiyol) düzeylerinin belirlenmesiyle gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate whether Hazelnut Green Leaf Cover (HGLC) extracts have a protective effect on indomethacin-induced stomach ulcer damage in rats. Since no study has been found in the literature to examine the biological activity of HGLC extracts in rats under in vivo conditions, it is thought that this study will be original and useful. For this purpose, 32 boy Sprague dawley rats weighing 250-300 grams were divided into four groups, each of which was eight in the experimental group: Group 1: Healthy Control Group, Group 2: Case Group, Group 3: Low-Dose HGLC Group, Group 4: High-Dose HGLC. From the 21st day, after the rats were fasted for 24 hours, indomethacin 25 mg/kg was apply to Group 2, Group 3 and Group 4 by gavage method. Six hours after indomethacin administration, all rats were sacrificed with high dose ketamine. The stomachs of the rats in all groups were dissected and gastric tissue was taken from the rats for the evaluation of biochemical and histological parameters. Biochemical evaluation was performed by determining the TBARS (amount of thiobarbituric acid) and TT (amount of total tyol) levels.