COVID-19 salgını sürecinde psikososyal destek veren çalışanların öz-şefkat yaklaşımları ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişki
The relationship between self-compassion attitudes and quality of life of psychosocial professionals during the Covid 19 pandemic
- Tez No: 728887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruhsal Travma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, COVID-19 salgını sürecinde psikososyal destek veren çalışanların, bu olağandışı süreçte yaşam kalitelerini etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda, çalışanların öz-şefkatli yaklaşımları ile COVID-19'a dair duydukları kaygı, korku, şüphenin ve yaşam kalitelerinin birbirlerine ne yönde etki ettiğine bakılmıştır. Çalışmaya katılan 227 psikososyal destek çalışanından; Öz-şefkat Ölçeği, Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği ve COVID-19 Psikolojik Sıkıntı Ölçeği'ne ek olarak, çalışmanın amacı doğrultusunda hazırlanan demografik bilgi formu aracılığıyla veriler toplanmıştır. Nicel yöntemde ve ilişkisel tarama modelinde tasarlanan araştırmanın veri analizleri SPSS 25 programında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgularla; Covid-19 salgını sürecinde psikososyal destek veren çalışanlarda, öz-şefkat düzeyi yükseldikçe çalışanın yaşam kalitesinin olumlu yönde etkilendiği ve Covid-19'a dair korku, kaygı ve şüphenin azaldığı ortaya konmuştur. Covid-19 Psikolojik Sıkıntı Ölçeğinden alınan toplam puanın artmasının ise çalışanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediği saptanmış; bu durum, travmatik bir yaşam olayı olduğu bilinen Covid-19'un psikososyal destek veren çalışanların yaşam kalitesi açısından bir risk faktörü olduğunu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the factors affecting the quality of life of professionals who provided psychosocial support during the COVID-19 pandemic. It was examined how the self-compassionate approaches of the professionals and their anxiety, fear, suspicion about COVID-19 and quality of life affect each other. Of the 227 psychosocial support professionals who participated in the study; in addition to Self-Compassion Scale, Professional Qualitiy of Life Scale and the COVID-19 related Psychological Distress Scale data were collected through the demographic information form prepared in line with the purpose of the study. The data analysis of the research, which was designed in a quantitative method and relational scanning model, was carried out in the SPSS 25 program. With the findings obtained as a result of the study; It has been revealed that as the level of self-compassion increases in professionals who provide psychosocial support during the Covid-19 pandemic, the quality of life of the professional is positively affected and the fear, anxiety and suspicion about Covid-19 decreases. It was determined that the increase in the total score obtained from the Covid-19 Related Psychological Distress Scale negatively affected the professional's quality of life. This confirmed that Covid-19, which is known to be a traumatic life event, is a risk factor for the quality of life of professionals providing psychosocial support.