Türk imar hukuku uygulamasında 'şehircilik ilkeleri ve planlama esasları'
'urban planning principles and planning fundamentals' in implementation of Turkish zoning law
  1. Tez No: 729158
  2. Yazar: AYSER ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İmar planlarının yargısal denetiminde idari yargı yerlerince“şehircilik ilkeleri ve planlama esasları”bakımından bir denetim yapılarak hüküm tesis edilmektedir. Ancak söz konusu denetimin kapsamı hakkında mevzuatta doğrudan bir düzenleme yer almamakta, yargı kararlarında doğrudan bir belirleme yapılmamaktadır. Çalışma kapsamında“şehircilik ilkeleri ve planlama esasları”na ilişkin söz konusu denetimin kapsamı ve işlevi belirlenmeye çalışılmıştır. Konuyla ilgili yargı kararları gruplandırılarak incelenmiş, doktrinde yer verilen görüşler ve ilgili mevzuat hükümleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the judicial control of the zoning plans, the administrative jurisdictions make an audit in terms of“urban planning principles and planning fundamentals”and a provision is made accordingly. However, there is no direct regulation in the legislation regarding the scope of the audit in question, and no direct determination is made in judicial decisions. Within the scope of the study, the scope and function of the said audit regarding“urban planning principles and planning fundamentals”are tried to be determined. Judicial decisions on the subject have been examined by way of grouping, and the opinions included in the doctrine and the relevant legislative provisions have been discussed.