Lomber disk hernisi ameliyatı öncesi hastaların cerrahi korku düzeylerinin ameliyat sonrası ağrı ve iyileşme kalitesi üzerine etkisi
The effect of surgical fear levels of patients before lumbar disc herniation surgery on postoperative pain and quality of recovery
- Tez No: 729245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, lomber disk hernisi (LDH) ameliyatı olacak hastalarda ameliyat öncesi cerrahi korkunun ameliyat sonrası ağrı ve iyileşme kalitesi üzerine etkisini belirlemektir. Bu araştırma, prospektif tanımlayıcı ilişkisel tipte bir çalışmadır. Bu araştırma Ankara ilinde bir eğitim ve araştırma hastanesinin, Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'nde Temmuz- Aralık 2021 tarihleri arasında 73 LDH ameliyatı geçiren hasta ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Oswestry Engellilik İndeksi (OEİ), Cerrahi Korku Ölçeği (CKÖ), Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ) ve İyileşme Kalitesi Anketi (QoR-40) kullanılmıştır. Bu çalışmada katılımcıların yaş ortalaması 44,09±12,86 (18-65) olup erkek katılımcıların sayısının kadınlara göre daha fazla olduğu saptanmıştır. Katılımcıların çoğunda OEİ' ne göre bel ağrısının şiddetli ve orta şiddette engelliğe neden olduğu saptanmıştır. Bunun yanında katılımcıların cerrahi korku düzeylerinin düşük olduğu, ameliyat öncesi ağrı şiddetinin, ameliyat sonrası farklı saatlerde değerlendirilen ağrı şiddetlerinden fazla olduğu ve ameliyat sonrası üçüncü gün iyileşme kalitesinin, kabul edilebilir düzeyde olduğu saptanmıştır. LDH ameliyatı öncesi hastaların cerrahi korku düzeyleri ile ameliyat sonrası ağrı şiddetleri ve iyileşme kaliteleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Bu çalışmada LDH ameliyatı öncesi hastaların cerrahi korku düzeylerinin artmasıyla ameliyat sonrası ağrı şiddetlerinin arttığı, iyileşme düzeylerinin ise azaldığı tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucuna göre, LDH ameliyatı olacak hastalarda cerrahi korkunun yönetimine ilişkin hemşirelik girişimlerine hasta bakımında yer verilmesi ile etkili cerrahi korku yönetimi sağlayan bakım uygulamalarının ameliyat sonrası ağrıyı azaltması ve iyileşme kalitesinin artması üzerine etkisini inceleyen çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of preoperative surgical fear on postoperative pain and quality of recovery in patients who will undergo lumbar disc herniation (LDH) surgery. This research is a prospective descriptive relational study. This study was conducted with 73 patients who underwent LDH surgery between July and December 2021 in the Neurosurgery Clinic of a training and research hospital in Ankara. Personal Information Form and Surgical Fear Scale, Oswestry Disability Index, and Visual Analogue Scale and Quality of Recovery-40 Questionnaire were used to collect data. In this study, the mean age of the participants was 44.09±12.86 (18-65), and it was determined that male participants were more common than females. In most of the participants, it was determined that low back pain caused severe and moderate disability according to Oswestry Disability Index. In addition, it was determined that surgical fear levels of the participants were low, the preoperative pain intensity was higher than postoperative pain intensity and the quality of recovery on the third day after surgery was at an acceptable level.