Effect of hexagonal boron nitride on organic / inorganic hybrid polymer coatings for aluminium
Alüminyum için organik / inorganik hibrit polimer kaplamalarda hegzagonal bor nitrürün etkisi
- Tez No: 729264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Metallerde meydana gelen korozyonu önlemek, termal ve tribolojik özellikleri artırmak gibi sebeplerle metal susbtratlar için çeşitli kaplamalar geliştirilmiştir. Bu kaplama çeşitlerinden birisi de organik/inorganik hibrit kaplamalardır. Bir polimer matris oluşturularak üretilen bu kaplamalar bazen birtakım seramik tozlarında katkı maddesi olarak kullanılması ile farklı özellikler kazanabilir. Seramik tozları genellikle istenen özellikleri geliştirmek veya kendilerinde olan bir özelliği kaplamaya kazandırmak için polimer matrise eklenir. Birçok farklı özelliği barındıran hegzagonal bor nitrür (h-BN) gün geçtikçe kullanım alanı artan seramik malzemelerden bir tanesidir. Bor nitrür bileşiğinin hegzagonal kristal yapısına sahip polimorfu olan h-BN bor ve nitrojen atomlarının altıgen dizilime biraraya geldiği ve katmanlarının zayıf Van der Waals bağları ile birbirine bağlı olduğu bir seramiktir. Zayıf Van der Waals bağlarının kırılması ile azalan sürtünme katsayısı sayesinde yüksek bir yağlayıcılık özelliği gösterebilen h-BN aynı zamanda kimyasal inertlik, yüksek elektrik yalıtkanlığı ve düşük termal genleşme kat sayısı ile öne çıkan bir seramiktir. Ayrıca h-BN dünyadaki bilinen en hafif seramik malzemedir. Bu çalışmada organik/inorganik hibrit kaplamalar polimerik bir matris içeriisne h-BN'ün dolgu malzemesi olarak eklenmesi ile geliştirilmiştir. Sol-jel yöntemi ile üretilen kaplamaların özelliklerinin tayini için sertlik, sürtünme katsayısı ve hidrofobiklik gibi birçok parametre incelenmiştir. Yapılan çalışmalar ve analizler sonucunda h-BN'nin organik/inorganik kaplamaların özelliklerini iyileştirdiği, ve özellikle düşük sürtünme katsayısı ve düşük su temas açısına ihtiyaç duyulan alanlar için umut vaat eden bir seramik dolgu malzemesi olduğu açıkça ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Various coatings have been developed for metal substrates so as to reasons such as preventing corrosion in metals and increasing thermal and tribological properties. One of these coating types is organic/inorganic hybrid coatings. These coatings, which are produced by forming a polymer matrix, can sometimes gain different properties by using ceramic powders as an additive in some cases. Ceramic powders are usually added to the polymer matrix to improve the desired properties or to impart an inherent property to the coating. Hexagonal boron nitride (h-BN), which has many different properties, is one of the ceramic materials whose usage area is increasing day by day. h-BN, the polymorph of boron nitride compound with hexagonal crystal structure, is a ceramic in which boron and nitrogen atoms come together in a hexagonal arrangement and the layers are connected to each other by weak Van der Waals bonds. H-BN, which can show a high lubricating property thanks to the friction coefficient that decreases with the breaking of weak Van der Waals bonds, is also a ceramic that stands out with its chemical inertness, high electrical insulation and low thermal expansion coefficient. In addition, h-BN is the lightest known ceramic material in the world. In this study, organic/inorganic hybrid coatings were developed by adding h-BN as a filler in a polymeric matrix. Many parameters such as hardness, friction coefficient and hydrophobicity were investigated to determine the properties of coatings produced by the sol-gel method. As a result of the studies and analyzes, it has been clearly demonstrated that h-BN improves the properties of organic/inorganic coatings and is a promising ceramic filler material especially for areas where low friction coefficient and low water contact angle are required.