Dirençli epilepsili çocuk hastalarda serum melatonin düzeyi ve epifiz bezi boyutlarının değerlendirilmesi
Evaluation of serum melatonin level and pineal gland sizes in pediatric patients with resistant epilepsy
- Tez No: 730229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İBRAHİM TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Epilepsi,“beynin nöbet oluşturmaya kalıcı bir yatkınlığı ve bu durumun nörobiyolojik, bilişsel, psikolojik ve sosyal sonuçları ile karakterize edilen bir beyin bozukluğu”olarak tanımlanmıştır. Çocukluk çağı epilepsileri hem merkezi sinir sistemini etkilemeleri hem de kronik hastalık olmaları sebebiyle çocukların nörobilişsel işlevlerini bozup uyku ve davranış problemlerinin gelişmesine neden olabilmektedir. Bu çalışmamızda dirençli epilepsili çocuklarda melatonin düzeyi ve pineal bez boyutlarını değerlendirerek hastalık patogonezine katkı sağlamayı amaçladık. Çalışmamızda Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran 30 dirençli epilepsi hastası ve kontrol grubu olarak 30 sağlıklı gönüllü birey dahil edildi. Serum örneklerinde melatonin düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak ölçüldü. Hasta ve kontrollere beyin MR tetkikleri yapılarak pineal bez boyutları sagittal, koronal ve aksiyel planda ölçüldü. Çalışmamızda yapılan istatistiksel analiz sonuçlarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar olmadığı grupların özdeş olduğu görüldü (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Epilepsy has been defined as“a brain disorder characterized by a persistent predisposition of the brain to produce seizures and the neurobiological, cognitive, psychological and social consequences of this condition”. Since childhood epilepsy affects both the central nervous system and is a chronic disease, it can impair the neurocognitive functions of children and cause sleep and behavioral problems. In this study, we aimed to contribute to the pathogenesis of the disease by evaluating the melatonin level and pineal gland size in children with resistant epilepsy. In our study, 30 resistant epilepsy patients and 30 healthy volunteers who applied to Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics were included. Melatonin levels in serum samples were measured using the ELISA method. Brain MRI examinations were performed on patients and controls, and pineal gland dimensions were measured in sagittal, coronal and axial planes. In the results of the statistical analysis performed in our study, it was seen that there was no statistically significant difference between the groups, and the groups were identical (p>0.05).