Erzincan ilinde büyükbaş hayvan beslemede kullanılan yemler ve hayvan besleme alışkanlıklarının belirlenmesi
Determination of feedstuff in cattle feeding and feeding habits in Erzincan province
- Tez No: 730674
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFEDDİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Erzincan ilinde büyükbaş hayvan üreticilerinin hayvan beslemede kullanılan yemler ve hayvan besleme alışkanlıklarının belirlenmesi amacıyla yürütülen bu çalışmada, hayvancılık işletmelerinin % 55'inin köy yerleşiminde kurulu bulunduğu ve üreticilerin ikametlerinin de % 48 oranında köyde olduğu tespit edilmiştir. Üreticilerin % 29'unun süt sığırcılığı, % 17'sinin sığır besiciliği ve % 54'ünün her iki yetiştiriciliği birlikte yaptığı, işletme sahiplerinin % 21'inin 10-15 yıl, % 69'unun 15 yıldan daha uzun süre hayvancılık yaptığı; % 1'inin ekstansif, % 72'sinin yarı entansif ve % 27'sinin entansif yetiştiricilik yaptığı belirlenmiştir. Üreticilerin % 10'unun kesif yem olarak sadece karma yem kullandığı, % 82'sinin karma yeme tahıl+kepek uygulaması yaptığı, % 8'inin ise hammaddelerden kendi yemini hazırladığı sonucuna ulaşılmıştır. Kaba yem olarak en fazla oranda tahıl samanları kullanılırken, yonca, korunga, fiğ ve çayır otu gibi kaynakların kullanımı da söz konusudur. Yetiştiricilerin karşılaştığı en büyük sorunlar yem ve hammadde fiyatlarının yüksekliği, birim hayvansal ürünün birim yem ve hammaddeyi karşılamaması ve barınakların yetersizliği olarak bildirilmiştir. Üreticilerin devletten beklentileri konusunda ürünlerinin pazarlama desteği açık ara ilk sırada tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out to determine the feeds used in animal feeding and animal feeding habits of cattle producers in Erzincan province, it was determined that 55% of the livestock farm were established in the village settlement and the residence of the producers was 48% in the village. 29% of the producers are engaged in dairy cattle breeding, 17% cattle breeding and 54% both breeding together, 21% of the business owners have been keeping livestock for 10-15 years and 69% for more than 15 years; It has been determined that 1% of them are extensive, 72% of them are semi-intensive and 27% of them are intensive. It was concluded that 10% of the producers used only mixed feed as concentrate, 82% of them applied grain + bran to mixed feed, and 8% of them prepared their own feed from feddstuff. While cereal straw is mostly used as roughage, resources such as alfalfa, sainfoin, vetch and meadow grass are also used. The biggest problems faced by the farmers were reported as high prices of feed and feedstuff, insufficiency of unit animal product for unit feed and raw material, and inadequnacy of barns. The marketing support of their products regarding the expectations of the producers from the government has been determined in the first place by far.