COVİD-19 enfeksiyonunun uzun dönem metabolik ve hematolojik etkilerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective assessment of LONG-TERM metabolic and hematological effects of COVİD-19 infection
- Tez No: 730786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAŞ ERARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda COVID-19 tanısı almış hastanede yatarak tedavi gören hastaların geriye dönük araştırma ile hastaların semptomlarını, aldıkları tedaviyi, klinik durumlarını ve laboratuvar değerlerini analiz ederek COVID-19 hastalığının klinik seyirini, uzun dönem hematolojik ve metabolik parametreler üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Araştırma COVID-19 tanısı alan ve hastanede yatarak tedavi gören hastalarda COVID-19 enfeksiyonunun uzun dönem metabolik ve hematolojik etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan tek merkezli, retrospektif ve tanımlayıcı nitelikte olan bir çalışmadır. 01.11.2021-01.02.2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya 76 erkek 82 kadın olmak üzere toplam 158 hasta dâhil edilmiştir. Bu hastaların taburculuk sonrası takipleri Post-COVID polikliniğinde yapılmıştır. Hastaların yatış sürecinde, taburculukta ve kontrolde bakılan tetkikleri karşılaştırılmıştır. Hastalarının kayıtlarına hastane kayıt sistemi üzerinden ulaşılmıştır. Bulgular: Toplam 158 hasta değerlendirildi. Hastaların ortalama yaşı 54,07 idi. Çalışmamızda hastaların %48,1' i erkek, %51,9'u kadındır. Hastalarımızın %23,4 'ü diyabet ve % 29,1 'i hipertansiyon ek hastalıkları mevcuttu. Hastalık sürecinde en sık gördüğümüz semptomlar ateş, öksürük, dispne, miyalji, kusma, ishal, karın ağrısı ve vertigodur. Yatışta tedavi sırasında hastaların % 96,3 'ü favipravir, % 89,2 'si dmah(düşük molekül ağırlıklı heparin), % 11,4 'ü kolşisin, % 81'i antibiyotik, % 5,1 'i asa(asetil salisilik asit), % 21,5 'i pulse steroid, %64,6'sı steroid, % 6,3 'ü inhaler ve % 77,8 'i ppı(proton pompa inhibitörü) almıştır. Hiçbir hastamızda plazma kullanılmamıştır. Taburcu hasta reçetelerinin %23,4 'ünde asa, %45,6 'sında asetilsistein, %71,5 'da dmah, %1,3 'ünde oksijen konsantratörü, %24,7 'de steroid, %45,6 'da antibiyotik ve % 48,1 'inde inhaler vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: In our study, we aimed to investigate the clinical course of the COVID-19 disease and its effect on long-term hematological and metabolic parameters by analyzing the symptoms, treatment, clinical status, and laboratory values of the patients who were diagnosed with COVID-19 and were treated in a retrospective study. Material and Method: The research is a single-center, retrospective and descriptive study conducted to evaluate the long-term metabolic and hematological effects of COVID-19 infection in hospitalized patients diagnosed with COVID-19. It was made between 01/11/2021-01/02/2022. A total of 158 patients, 76 men and 82 women, were included in the study. These patients were followed up in the post-covid polyclinic after discharge. The examinations of the patients during the hospitalization, discharge and control were compared. The records of the patients were accessed through the hospital registry system. Results: A total of 158 patients were evaluated. The mean age of the patients was 54, 07. In our study, 48, 1% of the patients were male and 51, 9% were female. 23, 4% of our patients had diabetes and 29, 1% had hypertension. The most common symptoms we see during the disease process are fever, cough, dyspnea, myalgia, vomiting, diarrhea, abdominal pain and vertigo. During hospitalization, 96,3% of the patients were treated with favipravir, 89,2% Dmah, 11,4% colchicine, 81% antibiotics, 5,1% asa, 21,5% pulse steroids, 64,6% took steroid, 6,3% inhaler and 77,8% ppı. Plasma was not used in any of our patients. Discharged patient prescriptions 23,4% asa, 45,6% acetylcysteine, 71,5% da dmah, 1,3% oxygen concentrator, 24,7% steroid, 45,6% antibiotic and 48,1% It contains an inhaler. According to the repeated measurement results of all patients, it is seen that there is a significant difference between the measurements for the WBC value.