COVID-19 pandemi döneminde hemşirelerin çalışma ortamlarının iş doyumları üzerine etkisi
The effect of nurses' working environment on job satisfaction during the COVID-19 pandemic period
  1. Tez No: 730861
  2. Yazar: YASEMİN YOLAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN EDA TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırma Covid-19 pandemi döneminde hastanelerde çalışan hemşirelerin çalışma ortamının iş doyumu üzerine etkisini tespit etmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Gereç-Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılan bu araştırma, Ocak-Ekim 2021 tarihleri arasında hastanelerde çalışan 152 hemşire oluşturmaktadır. Araştırma verileri,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hemşire İş Doyum Ölçeği (HİDÖ)”ve“Hemşirelik İş İndeksi-Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Hemşire İş Doyum Ölçeği toplam puanının (3,07±0,50) yüksek düzeyde olduğu, Hemşirelik İş İndeksi Toplam puanının ise (2,28±0,40) orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Hemşire İş Doyum Ölçeği Toplam puanı ile Hemşirelik İş İndeksi Toplam puanı arasında pozitif yönlü istatistikçe anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Pandemi servisinde çalışma, gece çalışma ve hasta sayısının yüksek olması iş doyumunu etkilemektedir. Sonuç: Sonuç olarak hemşirelerin çalışma ortamları iş doyumları üzerinde etkilidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted as a descriptive study to determine the effect of the working environment of nurses working in hospitals on job satisfaction during the Covid-19 pandemic period. Materials-Methods: This descriptive and correlational research consists of 152 nurses working in hospitals between January and October 2021. Research data were collected using the“Descriptive Information Form”,“Nurse Job Satisfaction Scale (HIDS)”and“Nursing Job Index-Nursing Work Environment Evaluation Scale”. Results: The Nursing Job Satisfaction Scale total score (3.07±0.50) was high, while the Nursing Job Satisfaction Scale total score (2,28±0.40) was moderate. A statistically significant positive correlation was found between the Nurse Job Satisfaction Scale Total score and the Nursing Job Index Total score. Working in the pandemic service, working at night and the high number of patients affect job satisfaction. Conclusion: As a result, the working environment of nurses is effective on their job satisfaction.