Killerin kayma direncinin deneysel olarak belirlenmesi
Experimental determination of shear resistance of clays
  1. Tez No: 731398
  2. Yazar: MERAL KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİLE URAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL BEKİR AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Zeminlerin kayma direnci parametreleri, mühendislik tasarımlarındaki kullanımı açısından büyük önem arz etmektedir. Konsolidasyonlu-drenajlı üç eksenli basınç deneyi, direkt kesme kutusu deneyi ve halka kesme deneyi pik ve kalıcı kayma direnci parametrelerinin laboratuvarda elde edilebilmesi için en iyi bilinen yöntemlerdendir. Bu çalışmada kayma direnci parametrelerini belirlemek için; direkt kesme kutusu deneyi, halka kesme deneyi ve konsolidasyonlu-drenajlı üç eksenli basınç deneyi yapılmıştır. Kayma direnci açısını plastisite indisi, likit limit, kil yüzdesi, plastik limit ve aktivite değerine bağlı bir şekilde tahmin edebilmek için korelasyonlar geliştirilmiştir. Dört deney numunesinde farklı deney yöntemleriyle belirlenen kalıcı ve pik kayma direncinin artan plastik limit, likit limit, plastisite indisi, kil yüzdesi ve aktivite değeri ile birlikte azaldığı görülmüştür. Ayrıca halka kesme deneyi ve direkt kesme kutusu deneyi üç farklı kesme hızında tekrar edilerek kesme hızının pik kayma direncine etkisi incelenmiştir. Aynı gerilmeler altında aynı numuneler üzerinde direkt kesme kutusu deneyi ve halka kesme kutusu deneyi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Direkt kesme kutusu deneyiyle elde edilen pik kayma direnci açısının, halka kesme deneyiyle elde edilmiş olan pik kayma direnci açısından daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil shear strength parameters are very important in usage for engineering design. The consolidated-drained triaxial compression test,direct shear box test and ring shear test are the well-known methods to obtain the residuel and peak strengths parameters in the laboratory.In this study; direct shear box test, ring shear test and consolidated-drained triaxial compression test were performed to determine shear strength parameters, specifically the internal friction angle. Correlations were developed to estimate friction angle from liquid limit, plastic limit, plasticity index, liquid limit, clay fraction and activity index. It is determined that residual and peak shear strength, obtained from different test methods with increasing plasticity index, plastic limit, clay fraction and activity index. Also, direct shear test and ring shear test were contucted three different shearing rates in order to investigate the displacement rate effect on peak strength. Direct shear test and ring shear test were performed on identical samples under same vertical stresses. The obtained results were compared. It has also been observed that the peak friction angle obtained by the direct shear box test was greater than the one obtained by ring shear test.