Bölgesel kalkınmada arıcılık sektörünün rolü: Bitlis ili örneği
The role of the beekeeping sector in regional development: The case of Bitlis
  1. Tez No: 731759
  2. Yazar: TURAN SARIYER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH SERKANT AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Arıcılık ürünlerinin tüm dünyada üretiminin ve ticaret hacminin artması bu sektörün gelişme potansiyelinin yüksek olduğunu göstermektedir. FAO yayınladığı raporlarda arıcılığın ülke ekonomisi için önemli olmasından çok daha ötede çevre için önemli olduğunu belirtmekte ve arıcılığı teşvik edecek yayınlar yapmakta ve çalışmaları desteklemektedir. FAO başarılı bir yatırım politikası için 4 çeşit sermayenin (fiziksel, beşeri, doğal ve sosyal sermaye) gerekli olduğunu belirtmektedir. Bitlis'in nüfusu incelendiğinde şehrin net göç veren illerden biri olduğu ortaya çıkmaktadır. 2017 yılında yapılan sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksine göre 76'ıncı sırada olması net göçün en önemli sebebidir. Bitlis'in topoğrafyası göz önüne alındığında ilin sadece %15,72'sinin tarıma elverişli alan statüsünde olması il için büyük bir kısıtın var olduğunu ortaya koymuştur. Bitlis'teki demografik ve coğrafik bilgiler derlenmiştir. Şehirdeki arıcılık faaliyetlerine ilişkin makro verilere ek olarak sahadaki mevcut durum ve yaşanan olumsuzlukların tespit edilmesi amacıyla 25 kişiye anket yapılmıştır. Bitlis coğrafi yapısıyla arıcılığa uygun, demografik yapısıyla da arıcılık gibi bir bölgesel kalkınma politikasına ihtiyaç duymaktadır. Bitlis'te arıcılığın geliştirilmesi belirtilen engellerin birçoğu devlet tarafından kolaylıkla ortadan kaldırılabilecek ve Bitlis halkının gelir seviyesinin artmasını sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
The increase in the production and trade volume of beekeeping products all over the world shows that the development potential of beekeeping is very high. In the reports it published, FAO states that beekeeping is more important for the environment than it is for the country's economy, and makes publications to encourage beekeeping and supports studies on beekeeping. FAO states that 4 types of capital (physical, human, natural and social capital) are necessary for a successful investment policy. Considering the population of Bitlis, it turns out that the city is one of the cities with net immigration. According to the 2017 socio-economic development index, being 76th is the most important reason for net migration. Considering the topography of Bitlis, the fact that only 15.72% of the province has the status of arable land has revealed that there is a major limitation for the province. Demographic and geographic information in Bitlis has been collected. In addition to the macro data on beekeeping activities in the city, 25 people were surveyed in order to determine the current situation and the negativities experienced in the field. Bitlis needs a regional development policy that is suitable for beekeeping with its geographical structure and beekeeping with its demographic structure. Many of the obstacles to the development of beekeeping in Bitlis can be easily removed by the state and the income level of the people of Bitlis will be increased.