Alternanthera reineckii Briq.'nin in vitro çoğaltımı üzerine ışık yayan diyotlar (LRD)'ın etkisi
Effect of light-emitting diodes (LEDs) on in vitro propagation of Alternanthera reineckii Briq.
- Tez No: 731774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Alternanthera reineckii Briq. ticari öneme sahip bir su bitkisidir. Güzel görünümü dolayısıyla akvaryumlarda tercih edilmektedir. Bu çalışmada, A. reineckii doku kültürü ile üretimi üzerine farklı ışık uygulamalarının etkinliği araştırılmıştır. Denemeler sıvı ve agarla katılaştırılmış (katı) olarak iki şekilde gerçekleştirilmiştir. Murashige ve Skoog (MS) temel besin ortamına bitki büyüme düzenleyici olarak farklı konsantrasyonlarda (0,25, 0,50 ve 1 mg/L) BAP, TDZ, KIN eklenmiştir. Boğum eksplantları üretim çalışmalarında kullanılmıştır. Kültür kapları kırmızı, mavi ve beyaz LED ışıklar altında ve kırmızı ve mavi LED ışıkların farklı kombinasyonları altında bekletilmiştir. Kontrol olarak beyaz floresan ışık uygulanmıştır. A. reineckii'nin in vitro üretimi için LED ışıkların floresan ışığa göre daha etkili olduğu belirlenmiştir. Genel olarak sürgün sayısı ve uzunluğu bakımından en iyi ışık uygulamaları, kırmızı ve mavi LED ışıkların kombinasyonları olarak belirlenmiştir. Tüm denemeler karşılaştırıldığında en fazla sürgün sayısı (16,67 sürgün/eksplant) 1 mg/L BAP içeren MS besin ortamında ve 1 kırmızı : 2 mavi LED ışık altında elde edilmiştir. En uzun sürgün (4,24 cm) 1 mg/L BAP eklenmiş kültür ortamında ve beyaz LED uygulamasında belirlenmiştir. IAA ve NAA içeren MS besin ortamlarında sürgünler başarıyla köklendirilmiştir. Kök sayısı bakımından IAA'lı MS besin ortamları daha iyi sonuç verirken, kök uzunluğu bakımından NAA'lı MS besin ortamları daha iyi sonuç vermiştir. Rejenere bitkilerin dış koşullara alıştırılması başarıyla sağlanmıştır (%90). A. reineckii'nin in vitro çoklu üretimi ile arzu edilen bitki talebi kısa sürelerde ve mevsime bağlı kalmadan karşılanabilir.
Özet (Çeviri)
Alternanthera reineckii Briq. is an aquatic plant of commercial importance. It is preferred in aquariums due to its beautiful appearance. In this study, the effectiveness of different light treatments on tissue culture production of A. reineckii was investigated. The experiments were carried out in two ways as liquid and agar-solidified (solid). Different concentrations (0.25, 0.50 and 1 mg/L) of BAP, TDZ, KIN were added to Murashige and Skoog (MS) basic nutrient medium as plant growth regulators. Nodal explants were used in production studies. Culture dishes were incubated under red, blue, and white LED lights and different combinations of red and blue LED lights. White fluorescent light was used as a control. It was determined that LED lights were more effective than fluorescent light for the in vitro production of A. reineckii. In general, the best light applications in terms of shoot number and length were determined as combinations of red and blue LED lights. When all trials were compared, the highest number of shoots (16.67 shoots/explants) was obtained in MS nutrient medium containing 1 mg/L BAP and under 1 red : 2 blue LEDs. The longest shoot (4.24 cm) was determined in culture medium supplemented with 1 mg/L BAP and in white LED application. Shoots were rooted successfully in MS nutrient media including IAA and NAA. MS nutrient media with IAA gave better results in terms of root number, while MS nutrient media with NAA gave better results in terms of root length. The acclimatization of the regenerated plants to external conditions was achieved successfully (90%). With the in vitro multi-production of A. reineckii, the desired plant demand can be met in a short time and regardless of the season.