Sporcu ve sedanterlerin sürekli öfke, psikolojik uyumsuzluk, psikolojik sağlamlık ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between athletes and sedanters' levels of trait anger, psychological maladjustment, psychological resilence, and loneliness
  1. Tez No: 731996
  2. Yazar: EMİRHAN KAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Sporcu ve sedanterlerin sürekli öfke, psikolojik uyumsuzluk, psikolojik sağlamlık ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, 176 Combat, 120 Takım sporcusu ve 447 sedanter olmak üzere toplam 793 kişi üzerinde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak katılımcıların sosyo-demografik bilgilerine ulaşmak için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Katılımcıların sürekli öfke düzeyleri hakkında veri Sürekli Öfke ve İfade Tarzı Ölçeği, psikolojik uyumsuzluk hakkında veri toplamak için Depresyon, Anksiyete, Stres (DASS) Ölçeği, psikolojik sağlamlık düzeylerini ölçmek için Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve son olarak katılımcıların yalnızlık seviyelerini ölçek için UCLA Yalnızlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları ile elde edilen verilerin çözümlenmesi SPSS paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to determine the relationship between the levels of trait anger, psychological maladjustment, resilience and loneliness of athletes and sedentary people. Method: The study was conducted on a total of 793 people, including 176 Combat, 120 Team athletes and 447 sedentary. As a data collection tool, the Personal Information Form was used to reach the socio-demographic information of the participants. The Trait Anger and Expression Style Scale was used to collect data on the participants' trait anger levels, the Depression, Anxiety, Stress (DASS) Scale to collect data on psychological maladjustment, the Brief Psychological Resilience Scale to measure the resilience levels, and finally the UCLA Loneliness Scale to measure the loneliness levels of the participants. The analysis of the data obtained with the data collection tools in the research can be carried out with the SPSS package system.