AJAX tabanlı web sayfalarından veri çıkarımına bir yaklaşım
An approach to data extraction from AJAX-based web pages
- Tez No: 732359
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK YERLİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte sanal ortama yüklenen veri miktarı oldukça artmıştır. Bu verinin önemli bir bölümü web sayfaları aracılığıyla sunulmaktadır. Ancak web sayfaları çoğu zaman sadece önemli olabilecek veriyi içermemekte ve gün geçtikçe karmaşıklaşmaktadır. Web veri çıkarımı (Web data extraction), değerli ve ilgi çekici bilginin web sayfalarından çıkarılması işlemidir. Veri çıkarımı işlemi, makine öğrenmesi, doğal dil işleme, arama motorları ve büyük veri seti gerektiren işlemler için önem arz etmektedir. Çünkü birçok web sayfası, verilerin bilgisayar programları kullanılarak çekilmesini sağlayan bir arayüz (örneğin; API – Application Programming Interface – Uygulama Programlama Arayüzü) sunmamaktadır. Web veri çıkarımı konusunda birçok mevcut çalışma düzenli ifade (regex) kullanımı ya da DOM (Document Object Model) ağacının üretilmesi ve bu yönde algoritmaları ortaya koymaktadır. Ancak ilerleyen teknolojiyle birlikte birçok web sayfasının içeriği Javascript ile güncellenebilmektedir. Genel olarak AJAX olarak adlandırılan bu teknolojiyle birlikte DOM ağacı sayfanın görüntülenmesi ve scriptlerin işlenmesi sonucunda dinamik olarak değişebilmekte, hatta web sitelerinin tamamı bu yöntemle (SPA – Single Page Application, Tek Sayfa Uygulaması) oluşturulabilmektedir. Bu yüksek lisans tezinin amacı, AJAX veya benzeri istemci tabanlı dinamik içerik teknolojileri kullanan web sayfalarında da belirli kural setleriyle daha hızlı veri çıkarımı yapabilecek bir yaklaşım aramaktır.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of the Internet, the amount of data loaded into the virtual environment has increased considerably. An important part of this data is provided through web pages. However, web pages often do not contain only the important data and are getting more complicated day by day. Web data extraction is the process of extracting valuable and interesting information from web pages. The data extraction process is important for machine learning, natural language processing, search engines and processes that require a large data set. Many web pages do not offer an interface (for example; API - Application Programming Interface - Application Programming Interface) that allows data to be retrieved using computer programs, therefore extraction is needed. Many current studies on the web data extraction topic discuss the use of regular expressions (regex) or the generation of DOM (Document Object Model) trees and algorithms. However, with the advancing technology, the content of many web pages can be updated with Javascript. With this technology, which is generally called AJAX, the DOM tree can change dynamically as a result of displaying the page and processing scripts. Even all of the web site can be created with this method (SPA - Single Page Application).