Creating international legal accountability for corporate human rights abuses
Kurumsal insan hakları ihlalleri için uluslararası hukuki sorumluluğun oluşturulması
  1. Tez No: 732729
  2. Yazar: AYŞE ELİF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. ANDRE VENTURA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Diğer
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
İşletmelerin ekonomik kalkınmanın, sosyal refahın ve teknolojik ilerlemenin itici gücü olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak, toplumların geleceğini etkileyen birçok fiziksel insan ıstırabından, insan hakları ihlallerinden veya sistem“kıyımlarından”da sorumlu hale geldiler. Bu özel kuruluşlar tarafından uluslararası insan hakları standartlarına uyum sorunuyla karşı karşıyayız ve bu ihlallerin insan hakları mağdurlarının tazmin edilmesi acil bir yasal sorun haline geliyor. Öte yandan, mevcut uluslararası kanun yapıcı yapı, herhangi bir düzenlemenin tüm paydaşlar için faydalı olacak şekilde gelişmesine izin vermemektedir ve devlet yasa koyucuları kendi toprakları ile sınırlıdır. Sorunların büyük karmaşıklara sahip olduğu görülmekte ve bazen hukuk biliminin teorik tartışmalarına kök salmaktadır. Bu çalışma, iş dünyası ve insan hakları tartışmalarının tarihini, mevcut düzenleyici çerçeveyi ve durumunu analiz ederek bu yasal boşlukları doldurmaya yönelik uluslararası ve ulusal çabaları incelemeyi amaçlamaktadır. Alanın problemlerini çözme sürecini engelleyen ana tıkanıkları tespit etmeyi hedeflemektedir. Devlet sistemlerinin ancak bir dereceye kadar çözüm sunabileceği, uluslararası düzeyde kapsayıcı bir yasal rejimin daha ciddiye alınması gerektiği ve uluslararası yasal hesap verilebilirliğin oluşturulmasının uluslararası hukuk hakkındaki düşünme biçimimizde büyük değişikliklere yol açabileceği sonucuna varır.
Özet (Çeviri)
It is a known fact that businesses are drivers of economic development, social welfare and technological advancement. However, they also became responsible for many physical human sufferings, human rights violations or system 'hacks' that effects the future of societies. We are facing a problem of compliance with international human rights standards by these private entities and compensating the human rights victims of these abuses becomes a pressing legal issue. On the other hand, the current international law-making structure is not allowing any regulation to evolve in a manner that is beneficial for all the stakeholders and state legislators are very limited to their territorial borders. The problems appear to have high complexities, and sometimes root itself in theoretical discussions of legal scholarship. This study aims to look into the international and national efforts to fill in these legal lacunas by analyzing the history, the current regulatory framework, and the status of the discussions on business and human rights. It aims to pinpoint the main blockages hindering the process of solving problems in the field. It arrives to the solution that state systems can only offer solutions to a certain extent, an over-arching legal regime at the international level should be taken into consideration more seriously and the creation of international legal accountability might pose monumental changes in the way we are thinking about international law.