The investigation of the effect of recycled plastic waste on the mechanical properties of concrete
Plastik atık malzemelerin betonun mekanik özelliklerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 732922
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çevreye zarar veren sayısız değişkenden biri de katı atıklardır. Atıkların geri dönüşümünün zorluğu ve yeniden kullanımının azlığı gibi faktörler nedeniyle çevre sorunları ortaya çıkmaktadır. Plastik, ciddi çevre sorunları yaratan yaygın bir katı atık türüdür. Bu çalışmada, beton karışımlarında kum yerine belirli oranlarda polietilen tereftalat (PET) kullanılmasının betonun fiziksel ve mekanik özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Kumun %0, %5, %10, %15, %20 ve %25'i PET malzeme ile yer değiştirilerek beton karışımları hazırlanmıştır. Elde edilen PET katkılı beton numunelere taze ve sertleşmiş beton testleri uygulanmıştır. Bu testler işlenebilirlik, birim hacim ağırlık, basınç dayanımı testleri ve eğilme dayanımı testleridir. Çalışma sonucunda belirli oranlarda PET atıklarının kullanılmasının betonun fiziksel ve mekanik özelliklerine olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Ancak belirli bir miktardan fazla PET malzeme kullanılmasının beton karışımlarının boşluk oranını arttırdığı ve dolayısıyla dayanım özelliklerini azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the numerous variables that harm the environment is solid waste. Environmental problems arise due to the difficulty of recycling and the scarcity of reuse of wastes. Plastic is a common type of solid waste that creates serious environmental problems. In this study, the effects of using certain proportions of polyethylene terephthalate (PET) instead of sand in concrete mixtures on concrete's physical and mechanical properties were investigated. Concrete mixtures were prepared by replacing 0%, 5%, 10%, 15%, 20% and 25% of the sand with PET material. Fresh and hardened concrete tests were applied to the obtained PET added concrete samples. These tests are machinability, unit weight, compressive strength tests, and flexural strength tests. As a result of the study, it has been seen that the use of PET wastes in certain proportions has positive effects on the physical and mechanical properties of concrete. However, it has been determined that using more than a certain amount of PET material increases the void ratio of concrete mixtures and therefore decreases the strength properties.