Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalında 2016-2021 yılları arasında izlenmekte olan tüberkülozlu çocuk olgularda tedavi yan etkilerinin incelenmesi
Investigation of treatment side effects in pediatric tuberculosis cases being followed between 2016-2021 in Uludağ University, Department of pediatric infectious diseases
- Tez No: 732999
- Danışmanlar: PROF. DR. SOLMAZ ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Uludağ Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalında 2016- 2021 yılları arasında tüberküloz (TB) tanısı ile tedavi alan 94 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların %52'si akciğer tüberkülozu olup; %6,4'ünde ise birden fazla tutulum bölgesi mevcuttur. En sık görülen akciğer dışı TB, %14 hastada gözlenen TB lenfadenittir. Tüberküloz temas öyküsü %38,3 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ninety-four patients who received treatment with the diagnosis of tuberculosis (TB) in Uludağ University Pediatric Infectious Diseases Department between 2016-2021 were retrospectively analyzed. 52% of the patients had pulmonary tuberculosis; On the other hand, 6.4% have more than one involvement site. The most common extrapulmonary TB is TB lymphadenitis, observed in 14% of patients. The history of tuberculosis contact was found to be 38.3%.