Anamur-Yanışlı (Mersin) arasında güncel bentik foraminiferlerin taksonomisi, foraminifer test morfolojileri ve biyoçeşitliliğinin kıyı boyunca değişiminin belirlenmesi
Taxonomy of recent benthic foraminifera, determination of the variation of foraminiferal test morphologies and biodiversity along the coastal area between Anamur-Yanışlı (Mersin)
  1. Tez No: 733119
  2. Yazar: HAYRİYE TUĞÇE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYDA PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Anamur ve Yanışlı (Gülnar) (Mersin) arasında kalan 80 km uzunluğundaki kıyı alanı boyunca gerçekleştirilen bu yüksek lisans tez çalışmasının malzemesini Akdeniz'in tabanından sistematik olarak alınan Kuvaterner (Holosen) yaşlı 25 güncel sediment örneği oluşturmaktadır. İnceleme alanında Kuvaterner yaşlı 5 ayrı birim ayırtlanmıştır. Bu kıyı alanı boyunca, aglütinant, porselen ve hiyalin test duvar tiplerine sahip bentik foraminiferler için 7 ordo, 35 familya, 62 cins ve 108 tür belirlenmiştir. Deniz tabanı sedimentlerinin zemin sınıfının çoğunluğunun SP (kötü derecelenmiş kum, çakıllı kum) olduğu, ortalama tane boylarının kıyı alanının batı ve orta bölümlerinde nispeten yükseldiği ve kıyı boyunca kum tane boyunun dominant olduğu gözlenmiştir. Sedimentlerin içerisinde organizmaların oranı maksimum %26'ya, toplam foraminifer birey sayısı 233 bireye, toplam foraminifer tür sayısı ise 50 türe ulaşabilmiştir. Toplam 1370 bentik foraminifer testinin, 64'ünün anormal morfolojiye sahip olduğu ve Foraminifer Anormallik İndeksi (FAI) değerlerinin, 13 lokasyonda maksimum 10'a kadar yükseldiği belirlenmiştir. Test duvar tipi üçgen diyagramı yöntemiyle 7 farklı denizel ortam ve foraminifer topluluğu belirlenmiştir. Foraminifer biyoçeşitlilik analizinde tür çeşitliliği ve tür zenginliği indekslerinin kıyının orta bölümünde belirgin olarak yükseldiği saptanmıştır. Tür tekdüzeliği indeksinin kıyının orta bölümünde düşük olduğu yani türlere düşen birey sayılarının her bir örnek içerisinde eşit dağılmadığı belirlenmiştir. ICP-OES analizleri FAI değerlerinin yüksek ve renklenmelerin çok olduğu testleri içeren iki örnek seçilerek gerçekleştirilmiştir. K, Mn, Cu, Pb ve Fe elementlerindeki antropojenik etkilere bağlı zenginleşmeler, testlerdeki anormalliklerin ve renklenmelerin sebebi olarak düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The material of this master thesis, which was carried out along the 80 km long coastal area between Anamur and Yanışlı (Gülnar) (Mersin), consists of 25 Quaternary (Holocene) aged recent sediment samples which were sistematically taken from the bottom of the Mediterranean. In the study area, 5 distinct Quaternary aged units were determined. Along this coastal area, 7 orders, 35 families, 62 genera and 108 species for benthic foraminifera which have agglutinant, porcelain and hyaline test wall types were identified. It has been observed that the majority of the soil class of the seafloor sediments is SP (poorly graded sand, gravelly sand), the average grain size is relatively high in the western and central parts of the coastal area, and the sand grain size is dominant along the coast. The ratio of organisms in the sediments were reached a maximum of 26%, the total number of foraminiferal individuals were reached 233 individuals, and the total number of foraminiferal species were reached 50 species. It was determined that 64 of a total of 1370 foraminiferal tests exhibit abnormal morphologies. Foraminiferal Abnormality Index (FAI) values were reached up to a maximum of 10 at 13 locations. 7 distinct marine environments and foraminiferal assemblages were determined by test wall type ratios ternary diagram method. It was determined in the foraminiferal biodiversity analysis that Simpsons (1949) and Shannon and Weiner (1949) species diversity and Margalef (1958) species richness indices were increased significantly in the middle part of the coast. It was determined that the Pielou (1966) index was determined that the species equability was low in the middle part of the coast and the number of individuals per species was not evenly distributed in each sample. ICP-OES analyzes were performed on two selected samples with high FAI values and high coloration tests. It had been considered that the enrichments in K, Mn, Cu, Pb and Fe elements due to antropogenic factors were the causes of the abnormalities and coloration in the tests.