Adölesan gebelerle erişkin gebelerin, gebelikte ve doğum sonrası fiziksel durum, yaşam kalitesi ve doğum sonuçlarının karşılaştırılması
The comparison of physical status, quality of life and birth results of pregnant and pregnant pregnant women, pregnancy and postpartum
- Tez No: 733126
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı; adölesan gebelerle erişkin gebelerin gebelikte ve doğum sonrasında fiziksel durum, pelvik taban disfonksiyonu, yaşam kalitesi ve doğum sonuçları yönünden farklılıklarını ortaya çıkarmaktı. Dahil edilme kriterlerine uyan ve okuma yazma bilen adölesan gebeler (15-18 yaş arası) ile erişkin gebelerden (18-35 yaş arası) oluşturulan toplam 140 gebe bu karşılaştırmalı ve ileriye yönelik takipli çalışmayı tamamladı [Adölesan gebe (n=69), erişkin gebe (n=71)]. Değerlendirme parametreleri; bel ağrısı varlığı, diastazis recti abdominis, karın kası kuvveti, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu: (UFAA-KF), Nottingham Sağlık Profili (NSP), Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği, Pelvik Taban Distres Envanteri-20 Ölçeği, APGAR skoru ve maternal ve neonatal sonuçlar olarak belirlendi. Her iki gebe grubu 2. trimester dönemi (16-28. haftalar arası), 3. trimester dönemi (29-36. haftalar arası) ve doğum sonrası 2. ayda değerlendirildi. Çalışmanın sonuçlarına göre, adölesan gebelerin erişkin gebelere göre gebelik sürecindeki değerlendirmelerinde; daha zayıf karın kasına sahip oldukları (p0.05). İnkontinans Şiddet İndeksi (İŞİ) değerlendirmesinde her iki grup için benzer sonuçlar ortaya çıktı (p>0.05). Doğumda gebelerin gestasyonel yaşı, bebeğin doğum ağırlığı, doğum şekli, normal doğum ile doğan bebeklerin eylem süreleri ve APGAR 5. dakika skorları açısından benzer olduğu bulundu (p>0.05). Bu çalışma sonuçlarının adölesan gebeler açısından fiziksel aktivite düzeyinin artırılması, pelvik taban disfonksiyonunun önlenmesi veya tedavi protokollerinin oluşturulması ve yaşam kalitelerinin arttırılması açısından planlanacak yeni araştırmalara ışık tutacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
. The aim of this study is to examine the differences between adolescent and adult pregnant women in terms of physical condition, pelvic floor dysfunction, quality of life and birth outcomes during pregnancy and postpartum. A total of 140 pregnant women, consisting of literate adolescent pregnant women (15-18 years old) and adult pregnant women (18-35 years old) who met the inclusion criteria, completed this comparative and controlled study [adolescent pregnant (n=69), adult pregnant (n= 71)]. Evaluation parameters were determined as presence of low back pain, diastasis recti abdominis, abdominal muscle strength, International Physical Activity Questionnaire-Short Form: (IPAQ-SF), Nottingham Health Profile (NHP), Edinburgh Postpartum Depression Scale, Pelvic Floor Distress Inventory-20 Scale, APGAR score, and maternal and neonatal outcomes. Both pregnant groups were evaluated in the 2nd trimester (between 16-28 weeks), the 3rd trimester (between 29-36 weeks) and the 2nd month after delivery. According to the results of the study, in the evaluation of adolescent pregnant women during pregnancy compared to adult pregnants; they have weaker abdominal muscles (p0.05). In the evaluation of Incontinence Severity Index (ISI), similar results were found for both groups (p>0.05). Both pregnant groups were evaluated in the 2nd trimester (between 16-28 weeks), the 3rd trimester (between 29-36 weeks) and the 2nd month after delivery. According to the results of the study, in the evaluation of adolescent pregnant women during pregnancy compared to adult pregnant women; they have weaker abdominal muscles (p0.05). In the evaluation of Incontinence Severity Index (ISI), similar results were found for both groups (p>0.05). It was found that the pregnant women were similar at birth in terms of gestational age, birth weight of the baby, delivery type, labor duration and APGAR 5th minute scores of babies born with normal delivery (p>0.05). We believe that the results of this study will shed light on new research to be planned in terms of increasing the level of physical activity, preventing pelvic floor dysfunction or establishing treatment protocols and increasing their quality of life for adolescent pregnant women.