Şizofreni tanılı bireylerde ilaç tedavisi uyumunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting medication adherence of individuals diagnosed with schizophrenia
- Tez No: 733136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş: Şizofreni tanılı bireylerin yarıdan fazlası ilaç tedavisine uyum problemleri yaşamaktadır. Bu problemler belirtilerde, nükslerde, hastaneye yatışlarda, intihar ve suç oranlarında, sağlık hizmeti harcamalarında artışa ve işlevsellik ile içgörüde azalmaya neden olur. Bu kapsamda ilaç tedavisine uyumu etkileyen faktörlerin belirlenmesi çözümlerin üretilmesi için önemlidir. Amaç: Çalışma şizofreni tanılı bireylerin ilaç tedavisi uyumunu etkileyen faktörleri belirlenmek amacıyla tasarlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı-ilişki arayıcı desende tasarlanmış bu araştırma Kayseri Devlet Hastanesi'ne bağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri'nde Şubat-Haziran 2021 tarihleri arasında 162 şizofreni tanılı birey ile yürütülmüştür. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Tıbbi Tedaviye Uyum Oranı Ölçeği, İlaç Tutumu Ölçeği, İç Görünün Üç Bileşenini Değerlendirme Ölçeği, İşlevselliğin Genel Değerlendirilmesi ve Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeklerin incelenmesinde ortalama, standart sapma ve Medyan (Q1-Q3) istatistiklerinden, ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testinden faydalanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin yönü ve büyüklüğünün belirlenmesi için ise Spearman korelasyon katsayıları kullanılmıştır. Risk faktörlerinin belirlenmesinde Lojistik ve Lineer Regresyon analizleri ve Aşamalı/Adımlamalı (Stepwise) analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: More than %50 of individuals diagnosed with schizophrenia experience medication adherence problems. These cause an increase in symptoms, relapses, hospitalizations, suicide and crime rates, healthcare service expenditures and a decrease in functionality and insight. In this context determining the factors affecting medication adherence is crucial for generating solutions. Purpose: We designed the study for the purpose of determining the factors affecting medication adherence in individuals diagnosed with schizophrenia. Method: We conducted the descriptive-correlational study with 162 individuals diagnosed with schizophrenia and collected the study data via the Personal Information Form, The Medication Adherence Rating Scale, The Drug Attitude Inventory, The Schedule for Assessment of Insight, The General Evaluation of Functionality and Internalized Stigma in Mental Illnesses Scale. We used frequency and percentage analyzes, mean, standard deviation, median (Q1-Q3) statistics in the analysis of the scales, and the Mann-Whitney U test and the Kruskal-Wallis test in the analysis of the differences in the scale levels. Spearman correlation coefficients were used to determine the direction and size of the relationship between the variables. We used Stepwise analysis to determine the risk factors.