Diz osteoartrit rehabilitasyonunda yapılandırılmış squat temelli programın etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of a structured squat-based program in knee osteoarthritis rehabilitation
  1. Tez No: 733172
  2. Yazar: HAZAL GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ESRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı diz osteoartrit tanılı bireylerde yapılandırılmış squat temelli egzersiz yaklaşımının etkinliğinin incelenmesidir. Diz osteoartrit tanılı 75 hasta üç gruba ayrıldı. İlk gruba isoinertial egzersiz ve ev egzersizi, ikinci gruba elektroterapi ve ev egzersizi, üçüncü gruba ise yalnızca ev egzersiz programı verildi. Tedavi programı, haftada üç gün olmak üzere sekiz hafta boyunca toplamda 24 seans uygulandı. Kas kuvveti değerlendirmesi için el dinamometresi, kas aktivasyon düzeyi ölçümü için yüzeyel elektromiyografi, fonksiyonel değerlendirme için WOMAC (Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri) İndeksi, fiziksel performans için basamak testi, 30 saniye otur kalk testi, zamanlı kalk ve yürü testi, ağrı değerlendirmesi için Görsel Analog Skala (GAS) ve algometre, eklem hareket açıklığı (EHA) değerlendirilmesi için universal gonyometre kullanıldı. Tedavi öncesi ve sekiz haftalık tedavi sonrasında değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effectiveness of structured squat-based exercise approach in patients with knee osteoarthritis. Seventy-five patients with knee osteoarthritis were divided into three groups. The first group was given isoinertial exercise and home exercise, the second group was given electrotherapy and home exercise, and the third group was given only home exercise program. The treatment was scheduled to last a total of 24 sessions within eight weeks, three days a week. Hand dynamometer for muscle strength assessment, surface electromyography for muscle activation level measurement, WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities) Index were used for functional assessment, step test, 30 second sit and stand test and Timed Up and Go Test for physical performance, algometer for pain threshold, and goniometer for range of motion (ROM) assessment. Evaluation was performed before and after the eight-week-long treatment.