Türk hukukunda marka hakkının hükümsüzlüğünün lisans sözleşmesine etkisi
The effect of the invalidity of trademark on license agreement in Turkish law
- Tez No: 733188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ARBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Markanın ve markalaşmanın öneminin tartışmasız kabul edildiği günümüzde, marka hakkının etkin ve işlevsel kullanımı adına sıklıkla marka lisans sözleşmesi akdedilmesi yoluna başvurulmaktadır. Bu bağlamda, markanın ve markaya dair akdedilen lisans sözleşmesinin hukuki niteliğinin ve özelliklerinin ortaya konularak farklı koşullar altında nasıl ele alınması gerektiğinin incelenmesi, bu sözleşmelerden doğabilecek hukuki sorunların ve ihtilafların çözümü adına önem arz etmektedir. Çalışma kapsamında esas olarak markanın hükümsüzlüğünün marka lisans sözleşmesi üzerinde nasıl etkiler doğurabileceği incelemeye alınmıştır. Bu doğrultuda, inceleme konusunun hukuki zeminini ortaya koymak adına öncelikle marka kavramı ve marka ile ilişkili diğer hukuki kurum ve kavramlar ele alınmıştır. Akabinde lisans kavramı ile marka lisans sözleşmesinin hukuki niteliği ve özelliklerinin incelemesi yapılmıştır. Sonrasında, çalışmanın merkezindeki konu olarak markanın hükümsüzlüğü ve markanın hükümsüz kılınmasının marka lisans sözleşmesi yönünden doğurabileceği muhtemel etkiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
While the importance of trademark and branding is unanimously acknowledged in our era, trademark license agreement is a frequently appealed legal framework for the effective and functional use of the rights conferred by trademark. In this regard, in terms of solving the legal problems and disputes that may arise from these agreements, it is important to examine the legal nature and characteristics of trademark and license agreements concluded regarding a trademark and to analyse how it should be construed under different conditions. Within the scope of the study, the possible effects of the invalidity of a trademark on the trademark license agreement is examined. To this end, in order to establish the legal groundwork for the subject of the study, firstly, the concept of trademark and other legal concepts related to trademark are discussed. Following this, the concept of license and the legal nature and characteristics of the trademark license agreement are analysed. Afterwards, as the core subject of the study, the invalidity of a trademark and the possible effects of the invalidation of a trademark pertaining to the trademark license agreement are expounded.