Comparison between type 1 and type 2 fuzzy logic controllers for intelligent energy management system of hybrid electrical vehicle
Hibrit elektrikli araçların akıllı enerji yönetim sistemi için tip 1 ve tip 2 fuzzy logic kontrol cihazlarının karşılaştırılması
- Tez No: 733475
- Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA FARSADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, iki farklı bulanık mantık denetleyici tipi üzerinde iki akıllı enerji yönetim sistemi tasarlanmıştır, böylece aralarında karşılaştırma yapabilir ve her bir denetleyicinin sistem üzerindeki etkisini gözlemleyebiliriz, birinci yol, tip 1 bulanık mantık denetleyicisi oluşturmaktır ve ikinci yol, aralıklı tip 2 bulanık mantık denetleyicisi oluşturmaktır,Bu akıllı enerji yönetim sistemi, aracı otonom hale getirmek için uygulanabilir, iki simülasyon uygulandı ve ardından karşılaştırma yapıldı, tip 2 bulanık mantık denetleyicileri genellikle bir sistemin belirsizlikleriyle başa çıkmak için kullanılır ve bunu bu tezin simülasyon tartışma bölümünde açıkça görebileceğiz, genel olarak araçlar, çevre ve sürüş çevrimleri nedeniyle kesin olarak tahmin edilemeyen çok fazla belirsizliğe sahip bir tür sistem olarak kabul edilir.MATLAB/SIMULINK ortamında simüle edilen ve test edilen her iki kontrolör. Ayrıca aralık tip-2 bulanık mantık denetleyicisi ve geleneksel tip-1 bulanık mantık denetleyicisi için ortalama kare hatasının sırasıyla 37.94 ve 89.32 olarak hesaplandığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis two intelligent energy management systems has been designed on two different fuzzy logic controller types so we can compare between them and observe each controller's impact on the system, the first way is by constructing a type 1 fuzzy logic controller and the second way is by constructing an interval type 2 fuzzy logic controller, this intelligent energy management system can applied to make the vehicle as autonomous, so far two simulations are implemented and then the comparison has been done, the type 2 fuzzy logic controllers are often uses to deal with the uncertainties of a system and we will be able to clearly see it in simulation discussion part of this thesis, the vehicles in general are considered to be a kind of systems which has a lot of uncertainties due to the environment and the drive cycles which cannot be accurately predictable. Both controllers where simulated and tested in MATLAB/SIMULINK environment. It is also demonstrated that the mean square error for the interval type-2 fuzzy logic controller and the traditional type-1 fuzzy logic controller were calculated to be 37.94 and 89.32 respectively.