COVİD-19 koronavirüs pandemisiyle ilişkili izolasyon nedeniyle İstanbul Avrupa Yakasındaki üniversite personellerinin beslenme alışkanlığı, besin tüketim sıklığı, antropometrik ölçüm ve fiziksel aktivite değişikliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional habits, frequency of food consumption, anthropometric measurement and physical activity change of university staff in the European side of Istanbul due to isolation associated with the COVID-19 coronavirus pandemic
- Tez No: 733624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA ZEYNEP AYDENK KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmanın amacı, COVİD-19 koronavirüs pandemisiyle ilişkili izolasyon nedeniyle İstanbul Avrupa Yakasındaki üniversite personellerinin beslenme alışkanlığı, besin tüketim sıklığı, antropometrik ölçüm ve fiziksel aktivite değişikliğinin değerlendirilmesidir. Örneklem grubu, İstanbul Avrupa Yakasında bulunan çeşitli üniversitelerin akademik ve idari personelleri olmak üzere 18-65 yaş arası 95 kadın, 56 erkek toplamda 151 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada tanımlayıcı özellik, genel sağlık durumu, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklığı, izolasyon (evde kalma), fiziksel aktivite değerlendirme, antropometrik ölçüm soruları katılımcılarımız tarafından gönüllü olarak cevaplandırılmış ve SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Levene Testi, ANOVA, ki-kare, Pearson Ki-Kare, Yate's Ki-Kare, Fischer Exact Test, Pearson, Spearman, Mcnemar testi, Friedman, Paired Sample, Wilcoxon Signed Ranks testleri kullanılmıştır. Bulgulara göre; katılımcılardan %35,8'i (54 kişi) idari personel iken, %64,20'si akademik personel olup, yaş gruplarının en fazla (% %61,59) 25-39 yaş aralığında bulunmakta, cinsiyet olarak incelendiğinde %63'ünü kadınlar oluşturmaktadır. COVİD-19 öncesi ve süresince evde kalma durumu incelendiğinde; evde kalanların en çoğunun sırasıyla (%80,13; %8,46) ailelerinin yanında bulundukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the nutritional habits, food consumption frequency, anthropometric measurement and physical activity change of university staff in the European Side of Istanbul due to the isolation associated with the COVID-19 coronavirus pandemic. The sample group consists of a total of 151 people, 95 women and 56 men, between the ages of 18-65, including the academic and administrative staff of various universities on the European Side of Istanbul. In the study, the questions of descriptive feature, general health, nutritional habits, frequency of food consumption, isolation (staying at home), physical activity evaluation, anthropometric measurement were answered voluntarily by our participants and analyzed with the SPSS 22 package program. To examine the relationships between variables, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Levene Test, ANOVA, chi-square, Pearson Chi-Square, Yate's Chi-Square, Fischer Exact Test, Pearson, Spearman, Mcnemar test, Friedman, Paired Sample, Wilcoxon Signed Ranks tests were used. According to the findings; While 35.8% (54 people) of the participants are administrative staff, 64.20% are academic staff, and the most age groups (61.59%) are in the 25-39 age range. constituted by women. When the situation of staying at home before and during COVID-19 is examined; it was determined that most of those staying at home (80.13%; 8.46%) were with their families, respectively.