Uluslararası şirketlerin politik aktör olarak dönüşümü: Doğu Akdeniz'de faaliyet gösteren Avrupa menşeili enerji şirketlerinin bölge siyasi denklemine etkileri
Transformation of international companies as political actors: The effects of European energy companies operating in the Eastern Mediterranean on the regional political equation
- Tez No: 733756
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Levant Bölgesi olarak da ifade edilen Doğu Akdeniz, sahip olduğu jeostratejik konumu itibariyle ekonomik ve politik açıdan yüzyıllardır insanlık uğruna mücadele ettiği Akdeniz coğrafyasının en önemli bölgelerinden biri olmuştur. Uluslar, güçlerini arttırarak varlıklarını Doğu Akdeniz üzerinde devam ettirebilmek amacıyla türlü mücadeleler vermiş ve bu bölgedeki kaynaklardan yararlanabilmeyi milli bir hedef haline getirmiştir. Özellikle zengin enerji kaynaklarına yakın olması, 19. yüzyılın başlarından itibaren küreselleşmeyle beraber artan enerji ihtiyacı sonrasında daha da dikkat çekici bir nokta gelmesine hale gelmesine ve dünyanın enerji merkezine dönüşmesine sebebiyet vermiştir. Bu nedenle söz konusu bölgedeki uluslararası enerji şirketleri, bulundukları konuma karşı hassasiyetini arttırmıştır. Bu tez çalışmasında, Doğu Akdeniz bölgesinde bulunan uluslararası şirketlerin bölge üzerindeki politik rolü genel olarak incelenmektedir. Bu çerçevede birinci bölümde küreselleşme olgusu ile beraber hayatımıza giren uluslararası şirketlerin temel karakteristiği baz alınarak devletler arasındaki ilişki boyutu ortaya konulmakta, ikinci bölümde Doğu Akdeniz Bölgesi'nin enerji denkleminin detaylandırılmasıyla üçüncü ve son bölümde bu analiz üzerinden uluslararası şirketlerin güncel durumu belirtilmektedir. Bu tez çalışmasında nitel araştırma yöntemi ile alan taraması yapılarak analiz edilmesi ve sonuca varılması süreçleri sistematik ve bütüncül bir yaklaşımla ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean, also referred to as the Levant Region, has been one of the most important regions of the Mediterranean geography where it has been fighting for the sake of humanity for centuries economically and politically due to its geostrategic position. Nations have made all kinds of struggles in order to increase their power and maintain their presence on the Eastern Mediterranean and have made it a national goal to take advantage of the resources in this region. Especially close to rich energy sources, 19. it has become an even more remarkable point after the increasing energy needs with globalization since the beginning of the century and has led to the transformation of the world into an energy center. For this reason, international energy companies in this region have increased their sensitivity to their location. The political role of international companies located in the Eastern Mediterranean region on the region is generally examined in this study, which is divided into three main sections. The this chapter of this framework teveals the dimension of the relationship between states based on the basic characteristics of international companies that have our lives with the phenomenon of globaziton, the second section elaborates the energy equation of the Eastern Mediterranean region, and the third and last chapter indicates the current situation of international companies through this analysis. The processes of collecting, analyzing and concluding the data by conducting a field survey using a qualitative research method are discussed in this study in a systematic and holistic approach.