Dental hasta protezlerinde helicobacter pylori varlığının araştırılması ve protez materyallerinde biyofilm oluşumunun incelenmesi
Investigation of helicobacter pylori presence in dental prostheses and investigation of biofilm formation in prosthesis materials
  1. Tez No: 734136
  2. Yazar: AYKUT KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETİGÜL ÖNGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bakteriyoloji Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Helicobacter pylori dünyada en sık rastlanan enfeksiyon etkenlerinden biridir. H. pylori enfeksiyonlarının kronik gastrit, peptik ülser, mide adenokarsinomu ve mukoza ile ilişkili lenfoid doku lenfoması gibi çeşitli gastroduodenal hastalıkların gelişmesinde rol oynadığının kesinleşmesi ile birlikte H. pylori'yi konu alan çalışmalar önem kazanmıştır. H. pylori'nin oral kavitede diş plağında, tükürükteki varlığı ve bu durumun peridontal enfeksiyon, gastrik enfeksiyon, reenfeksiyon ve tedaviye etkisi birçok araştırmacının ilgisini çeken bir konu olmuştur. Çalışmamızda da oral kavitede H. pylori için enfeksiyon/reenfeksiyon açısından kaynak olabilecek tükürük, diş plağı, vb. dışında başka bir niş olabileceği düşünülerek sabit dental protezlerin iç yüzeylerinde H. pylori varlığı araştırılmış ayrıca H. pylori'nin dental protez materyallerinde biyofilm oluşturup oluşturmadığı incelenmiştir. Çalışmamızın ilk aşamasında 200 hastanın dental protezlerinde H. pylori varlığı real-time PCR yöntemiyle araştırılmıştır. İkinci aşamada ise taramalı elektron mikroskobu (SEM) yardımıyla dental protez baz materyallerinden krom-kobalt, krom-nikel, zirkonyum, titanyum dental seramik ve akrilikte ayrıca polistrende H. pylori'nin biyofilm oluşturma potansiyeli incelenmiştir. Real-time PCR ile 200 hastaya ait protezin 19'u H. pylori açısından pozitif bulunmuştur. SEM analizi sonucunda H. pylori'nin en yoğun olarak dental seramikte ve daha sonra titanyumda biyofilm oluşturduğu saptanmıştır. Biyofilm oluşumu krom-kobalt, zirkonyum, ve akrilik materyallerinde düşük yoğunlukta, krom nikel materyalinde ise en düşük yoğunlukta gözlenmiştir. Kontrol materyali olarak kullanılan polistrende orta yoğunlukta saptanmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlar oral kavitede tükürük ve diş plağında bulunduğu bildirilen H. pylori'nin dental protezlerde de bulunabileceğini ve protezlerin kolonizasyon için uygun bir ortam oluşturabileceğini göstermiştir. Bu nedenle, H. pylori'nin dental protezlerin iç yüzeylerinde biyofilm oluşturma potansiyelinin, bakterinin antibiyotik tedavisinden etkilenmeyerek tedavide başarısızlığa/reenfeksiyona yol açabileceği düşünülmüştür. Dental protezlerle yapılan ilk araştırma niteliğindeki bu çalışmadan elde edilen verilerin, H. pylori'nin oral kavitede biyofilm oluşturma potansiyeli, eradikasyonu ve tedaviye direncini araştıracak olan sonraki çalışmalara katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori is one of the most common infectious agent in the world. With the confirmation of H. pylori's role in various gastroduodenal diseases such as chronic gastritis, peptic ulcer, gastric adenocarcinoma, and mucosa-associated lymphoid tissue lymphoma, studies on H. pylori have gained importance. The presence of H. pylori in oral cavity, dental plaque, saliva and its effect on periodontal infection, gastric infection, reinfection, and treatment has been a topic of interest to many researchers. In our study, the presence of H. pylori on the inner surfaces of dental prostheses was investigated, considering that there may be another niche other than saliva, dental plaque, etc., which may be a source for infection/reinfection for H. pylori in the oral cavity and whether H. pylori forms a biofilm in dental prosthesis materials. In the first stage of our study, we investigated the presence of H. pylori in dental prostheses of 200 patients by real-time PCR method. In the second stage, the biofilm-forming potential of H. pylori in dental prosthesis base materials such as chrome cobalt, chromium-nickel, zirconium, titanium, dental ceramic, acrylic, and also in polystyrene was investigated with the help of a scanning electron microscope (SEM). Nineteen prostheses of 200 patients were found to be positive for H. Pylori by real-time PCR method. As a result of SEM analysis, it was determined that H. pylori formed the highest density biofilm on dental ceramic and titanium was found to be second high. Biofilm formation was observed at low density in chromium-cobalt, zirconium, and acrylic materials, and at the lowest density was found in chromium-nickel. The biofilm density of the control material polystyrene was found to be medium. Our results showed that H. pylori, which is reported to be found in saliva and dental plaque in the oral cavity, can also be found in dental prostheses and that the prostheses can create a suitable environment for colonization. Therefore, it was thought that the potential of H. pylori to form a biofilm on the inner surfaces of dental prostheses might cause the bacteria to not get affected by the antibiotic treatment, leading to treatment failure/reinfection. We believe that the data obtained from this study, which is the first research conducted with dental prostheses, will contribute to future studies that will investigate the biofilm formation potential in the oral cavity, antibiotic resistance, and eradication of H. pylori.