Astımlı çocuk hastalara verilen sanal bakımın hastalık yönetimi, yaşam kalitesi ve ebeveyn memnuniyetine etkisi
Effect of virtual care given to child patients with asthma on disease management, quality of life and parent satisfaction
- Tez No: 734673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YARDIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Astım çocukluk çağında en sık görülen kronik hastalıklar arasında yer alır. En sık görülen hastalıklardan biri olmasının yanında önlenebilir ve kontrol edilebilir bir hastalıktır. COVID-19 pandemisiyle birlikte kullanımı yaygınlaşan Sanal Bakım teknolojileri hastalar ve sağlık sistemlerinin yükünü azaltmaktadır. Bu çalışma astımlı çocuklarda sanal bakımın hastalık yönetimine, astımlı çocukların yaşam kalitesine ve ebeveynlerin memnuniyetine olan etkisini belirlemek amacıyla 15 Mart 2021-15 Şubat 2022 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Alerji Polikliniğinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 7-17 yaş arasında 97 astımlı çocuk oluşturmuştur. Protokol numarasına göre randomize edilen çocuklar ilk görüşmede Çocuk Tanıtım Formu, Astımlı Çocuk Yaşam Kalitesi Ölçeği, Astım Kontrol Testi ve Ebeveyn Memnuniyet Formu doldurulmuş ve PEF metre ile astım günlüğü verilerek takip edilmiştir. Sanal bakım grubunda olan çocuklara ilk bir ay boyunca 4 modül olarak online eğitim verilmiş daha sonrasında 6 ay boyunca telefon ve video görüntü araçları ile danışmanlık uygulnmıştır. Rutin bakım grubu ise klinikte verilen standart bakımı almıştır. Her iki gruptan da her ayın sonunda astım günlüğü verileri toplanmıştır. Araştırma verileri birinci, üçüncü ve altıncı ay sonunda değerlendirilmiştir. Buna göre; altıncı ayın sonunda Sanal Bakım grubunda PEF değerinin kişisel en iyi değerin %80 altında kaldığı gün sayısı, PEF değişkenliği, kurtarıcı ilaç kullanım sayısı ve plansız poliklinik başvuru sayısı Rutin Bakım grubuna göre daha düşük bulunmuştur (p0.05). Araştrma sonucunda astımlı çocuklarda sanal bakım kullanımının astım semptomlarını azalttığı, yaşam kalitesi ve ebeveyn memnuniyetini arttırdığı belirlenmiştir Astımlı çocuklarda hastalık yönetiminde sanal bakımın kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Asthma is among the most common chronic diseases in childhood. Besides being one of the most common diseases, it is a preventable and controllable disease. Virtual Care technologies, which have become widespread with the COVID-19 pandemic, reduce the burden of patients and health systems. This study was carried out in Ege University Medical Faculty Children's Hospital Allergy Polyclinic between 15 March 2021 and 15 February 2022 to determine the effect of virtual care in asthmatic children on disease management, quality of life of asthmatic children and parental satisfaction. The sample of the study consisted of 97 children with asthma between the ages of 7-17. Children who were randomized according to protocol number were filled in Child Information Form, Child with Asthma Quality of Life Scale, Asthma Control Test and Parent Satisfaction Form at the first interview, and PEF meter and asthma diary were given. Children in the virtual care group were given online training in 4 modules during the first month, and then counseling was provided by telephone and video conference tools for 6 months. The routine care group received the standard care provided in the clinic. Asthma diary data were collected from both groups at the end of each month. Research data were evaluated at the end of the first, third and sixth months. According to this; At the end of the sixth month, the number of days where the PEF value was 80% below the personal best value, the PEF variability, the number of rescue medication use and the number of unplanned outpatient visits were found to be lower in the Virtual care group than in the routine care group (p0.05). As a result of the research, it was found that the use of virtual care in children with asthma reduced asthma symptoms, increased quality of life and parental satisfaction. Virtual care is recommended in disease management in children with asthma.