Lamium orientalis bitkisinin farklı organlarına ait metanol ekstraktlarının antikanser ve bazı biyolojik özelliklerinin araştırılması
The exploration of anticancer and some biological properties of methanol extracts belonging to different organs of Lmium orientalis plant
- Tez No: 735019
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENGİZ BALOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ENİS FUAT TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tıbbi ve aromatik bitkilerin kimyasal içeriklerinin keşfi ile bu bitkilerin ilaç hammaddesi olarak kullanılabileceği öngörülmüş ve bitkilerin biyolojik etkinlikleri üzerine yapılan çalışmalar artmıştır. Polifenolik bileşikler bakımından oldukça zengin olan Lamiaceae familyasına ait bitkilerin biyolojik potansiyellerinin yüksek olduğu bilinmektedir. Literatürde Lamium orientalis Fisch & Mey. bitkisinin biyolojik potansiyeli hakkında çok fazla bir veri bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasında L. orientalis bitkisinin kök, gövde, yaprak ve çiçek kısımlarının metanol (MeOH) ekstraktlarının antikanser, antibakteriyel ve anti-Quorum Sensing (anti-QS) aktiviteleri değerlendirilmiştir. Ekstraktların antikanser aktivitesi MCF-7 ve MDA-MB-231 hücre hatları üzerine MTT testi uygulanarak incelenmiştir. Sonuç olarak, en iyi antikanser aktiviteyi kökün MeOH ekstraktının MCF-7 hücre hattı üzerine gösterdiği tespit edilmiş, 48 saat sonunda IC50 değeri 425,7 µg/mL olarak hesaplanmıştır. Ekstraktların referans bakteri suşları üzerine antibakteriyel etkinlikleri sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile belirlenmiştir. Ekstraktların çalışılan konsantrasyonlarda test edilen bakteri suşlarına karşı minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri tespit edilmemiştir. Anti-QS aktivitenin belirlenmesi için ekstraktların Chromobacterium violaceum ATCC 12472 ve Pseudomonas aeruginosa PAO1 suşları üzerine sırasıyla viyolasin pigment üretiminin ve biyofilm oluşumunun inhibitör etkinlikleri araştırılmıştır. Ancak ekstraktların çalışılan konsantrasyonlarda anti-QS aktiviteye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Bu tez çalışması, L. orientalis bitkisinin kök, gövde, yaprak ve çiçek kısımlarının MeOH ekstraktlarının birtakım biyolojik aktiviteleri hakkında ön bilgi niteliği taşımaktadır. Bitkinin kök kısmının MeOH ekstraktının MCF-7 hücre hattı üzerine potansiyel bir antikanser aktiviteye sahip olduğu görülmüştür. İlave olarak L. orientalis bitkisinin yeni kemoterapötik ajanların geliştirilmesine yönelik çalışmalara katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the discovery of the chemical contents of medicinal and aromatic plants, it was predicted that these plants could be used as raw materials for medicine, and studies on the biological activities of plants increased. It is known that plants belonging to the Lamiaceae family, which are very rich in polyphenolic compounds, have high biological potential. In the literature, there is not much data on the biological potential of Lamium orientalis Fisch & Mey. In this thesis study, anticancer, antibacterial, and anti-Quorum Sensing (anti-QS) activities of methanol (MeOH) extracts of the root, stem, leaf, and flower parts of the L. orientalis were evaluated. The anticancer activity of the extracts was investigated by using the MTT test on MCF-7 and MDA-MB-231 cell lines. As a result, it was determined that the MeOH extract of the root part with the best anticancer activity was on the MCF-7 cell line, and the IC50 value was calculated as 425,7 µg/mL at the end of 48 hours. The antibacterial activities of the extracts on standard bacterial strains were determined by the broth microdilution method. The minimum inhibitory concentration (MIC) values of the extracts could not be determined against the strains at the concentrations studied. To determine the anti-QS activities of the extracts, violacein pigment production, and biofilm formation on Chromobacterium violaceum ATCC 12472 and Pseudomonas aeruginosa PAO1 strains, respectively, were investigated. However, it was determined that the extracts did not have anti-QS activity at the concentrations studied. This thesis study is a preliminary information about some biological activities of MeOH extracts of the root, stem, leaf, and flower parts of the L. orientalis. It was observed that the MeOH extract of the root part of the plant has anticancer activity potential on the MCF-7 cell line. In addition, it is foreseen that the L. orientalis will contribute to the development of new chemotherapeutic agents.