Roma/Hacı Yolu: Kalkhedon-Nikomedeia-Nikaia-Iuliupolis güzergâhı
Roman/Pilgrim's Road: Kalkhedon-Nikomedeia-Nikaia-Iuliupolis route
  1. Tez No: 735147
  2. Yazar: NECİP ÜMİT ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SAMİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, Itinerarium Burdigalense, Itinerarium Antonini ve Tabula Peutingeriana adlı antik haritalarda karşımıza çıkan ve birçok Roma provincia'sındaki civitas'ları birbirine bağlayan, ancak otantik ismini bilemediğimiz Hacı Yolu'nun Kalkhedon → Nikomedeia → Nikaia → Iuliupolis (= Kadıköy → İzmit → İznik → Çayırhan) hattı ele alınmıştır. Bu güzergâh için bir literatür toplaması ve değerlendirilmesi yapılmış ve güzergâh üzerindeki bazı mansio ve mutatio'ların güncel lokalizasyonları paylaşılmıştır. QGIS programı vasıtasıyla bu rotanın güncel haritası oluşturulmuştur. Kalkhedon → Nikomedeia → Nikaia → Iuliupolis hattının Roma İmparatorluğu dönemindeki askerî rolü ve imparatorluğun bölünmesinden sonra Nikaia → Iuliupolis hattındaki rotanın değişmesine ve Itineraria'daki çelişkilere dair yorumlar getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Kalkhedon → Nikomedeia → Nikaia → Iuliupolis (= Kadıköy → İzmit → İznik → Çayırhan) route of the Pilgrim's Road (authentic name unknown) which appeared on ancient itineraries called Itinerarium Burdigalense, Itinerarium Antonini and Tabula Peutingeriana and connects Civitates in many Roman Provincia is discussed. A literature review has been made for the route and current localizations of some mansiones and mutationes on the route have been put forward. Current maps of this route has been created using the QGIS. Comments have been made on the military role of Kalkhedon → Nikomedeia → Nikaia → Iuliupolis route during the Roman Empire, and the change of the route on Nikaia → Iuliupolis route after the division of the empire, and the contradictions in the Itineraries.