Diz osteoartritli hastalarda farklı egzersiz dozajlarının egzersize bağlılık, ağrı ve fonksiyonelliğe etkisi
The effect of different exercise dosages on exercise adherence, pain and functionality in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 735993
  2. Yazar: ALPKAN ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA TONGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Diz Osteoartritli Hastalarda Farklı Egzersiz Dozajlarının Egzersize Bağlılık, Ağrı ve Fonksiyonelliğe Etkisi Amaç: Bu çalışma ile diz osteoartriti tedavisinde farklı egzersiz dozajlarının, egzersize bağlılık, ağrı ve fonksiyonel sonuçlara etkisini araştırmak hedeflenmiştir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 52 kişi basit randomizasyon yöntemi ile iki eşit gruba ayrılarak çalışmaya dahil edildi. Birinci gruba düşük dozajlı ev egzersiz programı, ikinci gruba yüksek dozajlı ev egzersiz programı uygulandı. Katılımcılardan toplam 12 hafta ev egzersizi yapmaları istendi. Katılımcıların ağrı düzeyleri Vizüel Analog Skalası (VAS), fonksiyonellikleri Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi 3.1 (WOMAC) ve zamanlı kalk yürü testleri, kinezyofobileri TAMPA Kinezyofobi Ölçeği (TAMPA), egzersize bağlılıkları ise egzersiz günlüğü ve egzersize bağlılık anketi (EBA) ile değerlendirildi. Bulgular: 6.
Özet (Çeviri)
The Effect of Different Exercise Dosages on Exercise Adherence, Pain and Functionality in Patients with Knee Osteoarthritis Objective: The aim of this study is to investigate the effects of different exercise dosages on exercise adherence, pain and functional results in the treatment of knee osteoarthritis. Material and methods: 52 people who met the inclusion criteria were divided into two equal groups using the simple randomization method. Low dosage home exercise program was applied to the first group, and high dosage home exercise program was applied to the second group. Participants were asked to do home exercise for a total of 12 weeks. Participants' pain levels were evaluated with Visual Analogue Scale (VAS), functionality with Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index 3.1 (WOMAC) and timed up and go tests, kinesiophobia TAMPA Kinesophobia Scale, exercise adherence to exercise diary and exercise adherence questionnaire.