Native American survival methods in Louise Erdrich's 'Novels Love Medicine', 'Traacks' and 'The Beet Queen'
Louise Erdrich'in 'Aşk İksiri', 'Ayakizleri' ve 'Pancar Kraliçesi' adlı romanlarında Kızılderelilerin hayatta kalabilme metodları
  1. Tez No: 73626
  2. Yazar: ECE PERÇİNLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELDEN TANRISAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
11 ÖZET Amerikan tarihi boyunca, beyaz adam Kızılderilileri hor gördü, kutsal topraklarını ellerinden aldı,“reservation”(toplama) kamplarına gitmeleri için göçe zorladı, kadm, çocuk ve yaşlı ayrımı yapmaksızın katletti. Beyaz adam politik ve kişisel çıkar uğruna kendine özgü“döndür, ya da öldür”programım eyleme geçirdi. Oysa yeni dünyaya yeni ayak basmış olanlara, hayatta nasıl kalmabileceğini Kızılderililer öğretmişti. Beyaz adam Kızılderililere misafirperverlikleri için teşekkür etmek yerine, onlara saygısızca üstünlük tasladı. Beyazlar Kızılderililerden“elmalar”(dışı kızıl, içi ise beyaz) insanlar yaratmak istiyorlardı. Bu şekilde, beyaz adam Kızılderilileri“asimile”etme şansına sahip olacak ve Kızılderili gelenekleri ile yaşam biçimini yok edebilecekti. Ancak, beyaz adam Kızılderili hayatındaki bazı özellikleri dikkate almayarak büyük bir hata işledi, çünkü Kızılderililer topraklarına, ailelerine, atalarına ve törelerine çok bağlıydılar. Toprak ana'ya ihanet etmek, geçmişe aykırı düşmek, kişisel düşünmek ve bencil olmak Kızılderili dünyasında yer almıyordu. Bunun yanı sıra Kızılderililer beraberlik ruhu ile hareket ediyorlar ve birçok olaya büyük tolerans gösteriyorlardı. Acılara karşı direniyorlar ve şereflerinden vazgeçmiyorlardı. Zor koşullarda bile, mizah anlayışlarını devam ettirebiliyorlar ve daha da güçleniyorlardı. En önemlisi ise birbirlerini sevip kolluyorlardı. Kızılderili direnişi, sözlü hikayeler ile yeni nesillere aktarılıyor ve onlara nasıl hayatta kalabilecekleri konusunda öğütler veriyordu. Günümüzde, çağdaş Kızılderili yazarlar sözlü hikayeleri yazılı metin haline getirmeleriyle dikkat çekiyorlar. Onlar Kızılderili geleneklerini;“etnik gülmece biçimlerini,”inançlarını ve efsanelerini savunuyorlar, tarihin acı izlerini hem kendi nesillerine hem de henüz insani duygularım yitirmemiş kişilere göstermeyi amaçlıyorlar. Onlar Kızılderili kültürünü korumak için yazıyorlar. Bu açıdan bakıldığında Louise Erdrich çok başarılı bir yazardır. Aslmda o yazardan çok, geleneksel bir hikaye anlatıcısıdır. Bu tez, Erdrich'in üç kitabı: Aşk İksiri, Ayakizleri ve Pancar Kraliçesi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu kitaplar, Kızılderililerin hayatta kalabilme yöntemleri üzerine bir rehber niteliği taşımaktadır. Erdrich bu yöntemleri savunmada başarılıdır. O hem Kızılderilileri, hem de Kızılderili olmayanları etkileyebilmiş bir yazardır. Erdrich evrensel temalar üzerinde durarak, komik ve çeşitli hikayeler yaratarak, bizlere yeni ve daha geniş bir bakış açısı kazandırmıştır. Kızılderililere sempatik bakmayı öğreten, onları ve onların kültürlerini anlamaya çalışmamızı öneren yine Erdrich'dir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Throughout American history, white man looked down upon Native Americans, took their sacred lands, forced them to live on reservation camps and massacred them without making any distinctions between women, children, and the elderly. For the sake of political and personal benefits, white man started an“assimilate or kill”program. In fact, Native Americans had taught the newcomers the ways to survive in this new world. Instead of being grateful to Native Americans for their hospitality, the white man disrespectfully made a show of superiority. Whites wanted to create“apples”(red outside, yet white inside) out of Native Americans. In this way, the white man would have a chance to assimilate Indians and would be able to destroy Indian traditions and their way of living. However, white society made a big mistake by not considering some characteristics of Indian life. Native Americans were extremely loyal to their land, family, ancestors, beliefs, and customs. Betraying mother earth, taking on an antagonistic position to the past, thinking of his own beliefs and becoming selfish did not suit the world of the Indians. Indians acted with a community spirit and with tremendous tolerance. They resisted pains and did not give up their honor. Even in difficult times, they were able to carry on their humour and were able to become stronger. The most important thing was that they loved and cared for one another. Indian resistance was passed on to new generations through oral stories which advised them on how to survive. Today, Contemporary Native American writers attract attention with their oral stories written in text form. In their works they defend Native American traditions,“ethnic styles of humour,”beliefs, and myths. Their aim is to manifest the pains of history to their younger generations and to people who have not lost their humanistic values yet. They write in order to protect Native American Culture. In this respect, Louise Erdrich is a very talented writer. Rather than a writer, she is more like a traditional storyteller. This thesis concentrates on Erdrich' s three books: Love Medicine, Tracks, and The Beet Queen. These books function as a guide to Native American Survival methods. Erdrich is successful in defending these methods. She is a writer who is able to influence Native Americans and non-natives alike. Erdrich has created universal themes and by creating humorous and diverse stories, she has helped us gain a new and wider perspective. It is again Louise Erdrich who teaches us to view Native Americans sympathetically and she encourages us to understand them and their culture.