COVID-19 pandemisinde gestasyonel diabetes mellitus tanısı alan gebelerin doğum öncesi bakım beklentileri ve memnuniyet düzeyleri
Prenatal care expectations and satisfaction levels of pregnancy diagnosis of gestational diabetes mellitus in the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 736463
  2. Yazar: HÜLYA ÇİÇEK ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, COVID-19 pandemisinde gestasyonel diabetes mellitus (GDM) tanısı alan gebelerin doğum öncesi bakım (DÖB) beklentileri ve memnuniyet düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırmanın örneklemini 55 GDM tanısı alan gebe oluşturdu. Veriler, 17.05.2021-01.09.2021 tarihleri arasında araştırmacılar tarafından oluşturulan Katılımcı Bilgi Formu, Doğum Öncesi Bakım Memnuniyeti ve Hasta Beklentileri ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde Independent Sample-t test, ANOVA test, Mann-Whitney Utest, Kruskal-Wallis H test ve spearman korelasyon katsayısı kullanıldı. Sağlık hizmetinin kalitesini bakım memnuniyeti artışı ile değerlendirebilmek mümkündür. Araştırmada Doğum Öncesi Bakım Memnuniyeti ve Hasta Beklentileri değerlendirildiğinde; genel beklenti puan ortalaması 21,04±4,60, genel memnuniyet puan ortalaması 53,16±16,97 bulundu. Sonuç olarak; COVID-19 pandemisinde GDM tanısı alan gebelerin yeterli sayıda DÖB hizmeti aldığı, DÖB hizmeti almalarını yaş, eğitim düzeyi, yaşanılan bölge, aile tipi, eşin yaşı, eşin eğitim düzeyi, gelir düzeyi gibi durumların etkilenmediği tespit edildi. Ancak gebelerin COVID-19 pandemisi kaynaklı gebe okulu eğitiminden mahrum kaldığı sonucuna ulaşıldı. Doğum öncesi bakım memnuniyeti ve hasta beklentileri puan ortalamalarının yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the antenatal care (Antenatal care) expectations and satisfaction levels of pregnant women diagnosed with gestational diabetes mellitus (GDM) in the COVID-19 pandemic.The sample of the study consisted of 55 pregnant women diagnosed with GDM.Data were collected by face-to-face interview technique using the Participant Information Form, Antenatal Care Satisfaction and Patient Expectations scale created by the researchers between 17.05.2021 and 01.09.2021.Independent Sample-t test, ANOVA test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test and Spearman correlation coefficient were used to evaluate the data.It is possible to evaluate the quality of health care with the increase in care satisfaction.When Prenatal Care Satisfaction and Patient Expectations were evaluated in the study; mean general expectation score was 21.04±4.60, and mean general satisfaction score was 53.16±16.97.As a result; Pregnant women diagnosed with GDM in the COVID-19 pandemic received adequate prenatal care, It was determined that the age, education level, region of residence, family type, age of the spouse, education level of the spouse, and income level did not affect their receiving antenatal care service.However, it was concluded that pregnant women were deprived of pregnant school education due to the COVID-19 pandemic.It was determined that the mean scores of prenatal care satisfaction and patient expectations were high.