A novel offline algorithm configuration method
Yeni bir çevrim dışı algoritma yapılandırma yöntemi
  1. Tez No: 736872
  2. Yazar: YASEMİN ERYOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPTEKİN DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Optimizasyon problemlerine kabul edilebilir süreler içerisinde optimale yakın çözümler bulmak için geliştirilen metasezgisel algoritmalar, performansları üzerinde çok önemli etkisi olan belirli parametrelere sahiptir. Bu parametreler için en iyi performans gösteren değerlerin seçimi oldukça zorlu ve meşakkatli bir problemdir. Ancak parametre ayarlama (diğer adıyla algoritma yapılandırma) yöntemi ile bu algoritmaların en iyi performans gösteren versiyonu elde edilebilir. Bu tezde, öncelikle algoritma yapılandırma probleminin tanımı sunulmuştur ve algoritma yapılandırma probleminin çözümünde kullanılmak üzere geliştirilen otomatik yöntemler hakkında bir literatür çalışması yapılmıştır. Ardından, Diferansiyel Karınca Stigmerji Algoritmasının parametre ayarlaması için sekiz farklı örnekleme yöntemi kullanılmış ve bu yöntemlerin performansları karşılaştırılmıştır. Son olarak, Latin Hiperküp Hammersley Örnekleme ve Bulanık C- Ortalama Kümeleme yöntemlerine dayalı yeni bir algoritma yapılandırma yöntemi önerilmiştir. Deneysel sonuçlarımız, önerilen yöntemin iki deneyde diğer mevcut yöntemlerden daha iyi performans gösterdiğini ve diğer iki deneyde de rekabetçi performans gösterdiğini göstermektedir. Deneylerimizin en önemli sonucu, önerilen yöntemle bulunan birden fazla parametre konfigürasyonunun, diğer yöntemler ile bulunan en iyi parametre konfigürasyonu ile rekabetçi sonuçlar göstermesidir.
Özet (Çeviri)
Metaheuristic algorithms, which are developed to find near-optimal solutions for optimization problems within acceptable times, have specific parameters that have a significant effect on their performance. Although the selection of best-performing values for tunable algorithm parameters is a challenging and tedious task, it can lead to an effective and good-performing version of algorithms for optimization problems. In this thesis, we first give a formal explanation of the algorithm configuration problem and then survey the automated methods developed to handle this problem. Subsequently, we evaluated the performance of eight different sampling methods for the tuning of the parameters of the Differential Ant-Stigmergy Algorithm (DASA). Then, we proposed a novel algorithm configuration method based on the Latin Hypercube Hammersley Sampling (LHHS) and Fuzzy C-means Clustering methods (FCM), which were used for the first time for the algorithm configuration problem. Our experimental results show that the proposed tuning method outperformed existing state-of-the-art tuning methods in the two experiments and demonstrated competitive performance in the other two experiments. The most important result of our experiments is that not only the best parameter configuration but also other well-performed configurations found with the proposed method demonstrated competitive results with the best configuration found with other state-of-the-art algorithm configuration methods.